понеделник, 16 януари 2017 г.

За новородено: многократни пелени всичко-в-едно от "Гардеробче"

Здравейте! Тъй като това е първата публикация в блога за 2017 г., ще използвам да пожелая на своите читатели мирна и щастлива Нова година! Отказах се от дълго встъпление към статията - имаме нов продукт в магазинчето и се надявам с него да ви помогна да стигнете до тези отговори и разрешенията на въпросите ви. И така, преминаваме директно към ревюто.

Днес ви представям малък продукт с дълго име:

Модерна многократна пелена 
тип "всичко-в-едно" 
за новородено бебе



"Не желая новороденото ми бебе да има продължителен досег с химикалите в еднократната пелена. С какво мога да започна още в началото?"

Съвсем реален въпрос, който търсещите бременните жени си задават. Тъй като повечето многократни пелени универсален размер са големи на новороденото, много често се изчаква то да натрупа 4-5-6 кг и тогава се започва с многократните пелени. За съжаление някои майки ще запомнят този период със зачервено бебешко дупе, обрив, подсичане и безкрайно мазане и почистване на крем от гънките. С цел да се избегнат тези евентуални проблеми, решихме да разширим избора за "малки" многократни с нов продукт. Ползата от многократните пелени още от първите дни след раждането е, че всъщност в тях няма дразнители и проблемите могат да бъдат избегнати или изобщо да не се появят.

РАСТЯЩ "МАЛЪК" РАЗМЕР - от 2,8 до 6 кг
"Малката пелена" е създадена, за да се носи от бебета с тегло от 2,8 до 6 кг, тоест от първите дни след раждането до около три навършени месеца. Възможността на пелената да расте е както при всички "умни" и икономични пелени - благодарение на комбинацията от закопчавания в предната част.
Така в една и съща пелена всъщност имате няколко различни размера, които можете да променяте с порастването на бебето:

Най-малък размер

Среден размер с малка талия

Най-голям размер


"Иска ми се да започнем с многократните пелени от самото начало, но ако пъпчето не е паднало, да изчакаме ли?"


НЕЗАРАСТНАЛА ПЪПНА ВРЪВ
Една от причините да се спра точно на този модел "малка" пелена, е възможността тя да се слага на съвсем чисто ново бебе с все още сочно (незавяхнало) пъпче. С едно щракване на средното горно копче получаваме V–образно подгъване, което:
  • предпазва пъпния остатък от намокряне;
  • позволява на кожата "да диша".
В този случай комбинацията на пелената за новородено бебе с незарастнало пъпче изглежда така:





ПОГЛЕД ОТВЪТРЕ

"Бебешката кожа е много нежна. С пелена от плат няма ли да му е мокро?"


Платът отвътре, или подплатата, която е непосредствено до нежната кожа на бебето, е суха хигроскопична материя, сиво-черна на цвят, наричаме я бамбуков въглен. Основните й качества са, че:
  • държи сухо, защото попива, без да се наквасва;
  • естествено антибактериална е;
  • естествено противогъбична е;
  • не задържа петна;
  • не задържа миризми;
  • изпира се без остатък;
  • мека е на допир и не дразни.

"Къде отива урината? Трябва ли да слагам подложки? 

Тъй като при тази пелена всички части са едно цяло, не е нужно да слагате нищо допълнително, никакви пруги подложки не са нужни - получавате готов продъкт, който да сложите на детето си. Няма вадене на подложки, няма подпъхване на подложки - кой с новородено не би искал по-опростени процедури? ;) 

"Не протича ли?"

Подложката, която попива урината и течните изпражнения, е "вградена" (изцяло зашита вътре), между подплатата и външната цветна част. Тя представлява трислоен микрофибърен плат, обхващащ цялата попивателна повърхност на пелената, съответно възможността за протичане при нормална честота на подмяна, е наистина минимална. Освен това, вътрешността на пелената дава и допълнителна защита срещу протичане - дълбок двоен маншет, достатъчен за да възспре изтичането, и деликатен, за да е комфортен за детето.


А ОТВЪН?

Външната материя на пелената (т.нар. PUL) е наслоен полиуретан, ламиниран, за да не пропуска течността навън. Няма нужда от допълнителни защитни гащички. 


КАК СЕ ПОСТАВЯ

Преди да поставите "малката" пелена на вашето чисто ново бебе, измийте и подсушете добре седалището. Хванете бебето с едната ръка под главичката и леко го претърколете, за да промушите пелената отдолу. <<Не захващайте бебето за крачетата нагоре и не го повдигайте с чупка в стомахчето.>> Много нежно го претърколете леко обратно. Вземете предната част на пелената и я сложете между краченцата му. Страничните ластици трябва да попаднат в гънките на бедрата, а не върху бедрата. Закопчайте според размера, като оставите един-два пръста свободно пространство в горната част.

"Няма ли да е много разчекнато?"
"Разчекнатата" поза на крачетата, известна като поза "жабка" е естествената физиологична поза на вашето бебе и тя му помага да развие добре своите тазобедрени стави. Така че пелената дори подпомага този процес.

КАК СЕ ПЕРЕ
1) първо изпиране
Първото изпиране може да направите в пералнята или на ръка. При него не смесвайте "малки" пелени със сива подплата и други дрешки или пелени с бяла подплата; изпрете ги отделно. Това може да стане:
  • на ръка - сложете отворените пелени в леген с топла вода и ги натъркайте от двете страни с бебешки сапун. След половин час изтискайте и изплакнете с чиста хладка вода. Ако желаете, повторете.
  • в полуавтоматична пералня - направете разтвор от сух препарат за пране на пелени и го изсипете през капака при пелените, покрити с чиста вода. Направете цикъл на пране за 20 мин., след което изплакнете добре и изцедете.
  • в автоматична пералня - изперете с препарат за пране на пелени на програма 30 градуса със средна центрофуга.
2) следващи изпирания
При подмяна на пелената, изплакнете твърдите частици, останали над подплатата с хладка вода и изцедете пелената. След това изперете по обичайния начин, на температура 30-40 градуса. След първата употреба препоръчвам да добавяте към перилния препарат и дезинфекциращата добавка за пране на пелени.

КАК СЕ СУШИ
Тези пелени се сушат на въздух (прострени на балкона, на стаен сушилник и пр.).
Тъй като вградената подложка е от микрофибър, пелената ще изсъхва сравнително доста бързо.


ОЩЕ ВЪПРОСИ

"Глади ли се?
Никога не гладете тези пелени, нито отвътре, нито отвън. 


"Колко пъти може да се ползва?"

Можете да използвате продукта неограничено, за повече от едно дете.


"И все пак: колко бройки са нужни?"

Производителите са единодушни - подсигурете си 25. Аз обаче ще оставя тази сметка на клиентите си. Обикновено новороденото пишка на всеки 15-20 минути, изхожда се преди, след, по време на (или комбинация от тези) всяко хранене. Това в общия случай прави около 10-12 подмени на денонощие.  За да се чувствате спокойни само на многократни пелени, ще са ви нужни бройки за едно денонощие + няколко за резерва, при условие, че перете веднъж на ден и винаги имате няколко сухички за всеки случай ;) Ако свикнете бебето си на естествена бебешка хигиена, бройката нужни пелени пада с няколко.

И ПОСЛЕДНО - дванадесетте часа от рекламите за еднократни пелени са много лошо предложение за хигиената на новороденото. Новородено дванадесет часа с несменена пелена, каквато и да е тя -  не намирам дори думи, с които да довърша това изречение. Спомнете си дамските превръзки - 12 часа теч и да не се подмените не ви звучи ок, нали. Не го правете и "за спокойствието" на бебето. То зависи от вас.


Автор: 
Елица Симеонова
"Гардеробче" - модерни многократни пелени 
https://www.facebook.com/Garderobche/