сряда, 29 октомври 2014 г.

Домашни бебешки кърпички - още рецепти

Здравейте!

Като продължение на постинга ми за базова рецепта (в която се включва кастилски сапун), тук ще ви предложа още няколко рецепти за домашен разтвор, с който може да напоявате кърпичките си.
Запомнете, че кърпичките са за бърза употреба и правете малки партиди. Ако желаете да добавите стествен консервант към разтвора (за да не мухлясват кърпичките), добавяйте 1/4 чаена лъжица ампула витамин Е към сместа.
Имайте предвид, че бебето може да реагира с плач на студените мокри кърпички, независимо дали са еднократни или многократни. Ако нямате нагревател за кърпички, през студените сезони е по-добре да държите разтвора в шишенце и да напоявате кърпичката непосредствено преди употреба.


Разтвор с кокосово масло


  • 1/4 чаена чаша разтопено кокосово масло
  • 1/2 чаена чаша от предпочитания ви бебешки измивен гел (моят е Bübchen с лайка и пшеничен протеин; не съдържа сапуни) 
  • 2 чаени чаши дестилирана/филтрирана вода.

Билков разтвор с кокосово масло

Разтвор със зехтин или олио от гроздови семки
(противогъбичен)
Това е разтворът, който аз най-често ползвам. Правя го с олио от гроздови семки. Водата, която може да ползвате, е филтрирана, чешмяна преварена, или изворна.
  • 2 чаени чаши вода
  • 1 супена лъжица зехтин или олио от гроздови семки
  • 2 супени лъжици бебешки измивен гел (аз ползвам Бюбхен)
  • 2 капки масло от чаено дърво

Разтвор с бебешко олио

Домашни бебешки кърпички - базова рецепта

Здравейте!

Днес ще ви предложа основна рецепта, с която може да напоите домашните си бебешки кърпички. Съчетанието на съставките с естествените кърпички е много по-добро за нежната бебешка кожа, в сравнение със състава на синтетичните кърпички.
Този вид домашни кърпички няма да увеличат обема на прането ви, ако вече използвате многократни пелени - може да ги перете заедно.

За да си направите домашни бебешки кърпички, ще ви трябват:
1. Многократни текстилни кърпички
2. Разтвор за овлажняване на кърпичките.


Предимства на многократните кърпички:
1. Използват се пак и пак.
2. Спестяват пари.
3. Естествени са.
4. Не съдържат вредни вещества.
5. Една текстилна кърпичка може да забърше повече, отколкото една еднократна кърпичка.


Кърпички може да си ушиете от бархет или друг мек плат, подходящ за забърсване, като ги обкантите, за да не се разнищват. Може да вземете и готови бамбукови текстилни кърпички, които имат качеството да не задържат гъбички и миризми.

Аз използвам и двата вида плат - бархетните ми кърпички са с размер 15х15 см и ги сгъвам на две в контейнерчето. Майка ми ги обканти на една кука (може и с игла) и ги ползвам предимно за подсушаване на седалищната област след баня/тоалет. Винаги ги гладя от двете страни.
Бамбуковите кърпички са готови обкантени и се събират в контейнерчето ми без да ги прегъвам - размерът им е 12.5х12.5 см. Не се гладят.

Когато имате готовите текстилни кърпички, ще ви трябва разтвор - подходяща течност, с която да ги напоявате. Може да навлажнявате кърпичката непосредствено преди употребата, или да напоите кърпичките си и да ги съхранявате в кутия с капаче, от която да си взимате готова кърпичка.

Първата рецепта, която ще споделя с вас, е базова. В различни американски блогове за многократни пелени може да се срещне в "чист вид" или изменена, в зависимост от нуждите на детето. Тя съдържа малко натурален течен сапун (за почистване), натурални масла (за подхранване), есенциални масла (за нежност и ефективност), както и безвреден консервант. Бих искала да вметна, че не би трябвало да се оставят задълго напоени с вода или масла кърпички в кутия, защото ще гранясат, или ще мухлясат. За да не се случва това, в рецептата се добавя и натурален консервант.

Няколко думи за
есенциалните масла:
В интернет съм срещала различна информация за употребата на есенциалните масла, толкова широк спектър на приложение, че ги прави нужни във всеки дом на натурални родители. Различните масла се използват външно срещу косопад, гъбички, дори въшки; за масажи и в кремове за тяло, за компреси, инхалации, успокояване на нервите и още много, много...

Два вида есенциални масла се понасят много добре от бебетата - масло от лайка (римска) и масло от лавандула. Те имат противовъзпалителен и лечебен ефект, ако кожата на бебето е подсечена или раздразнена. Може да се използват поотделно, или заедно (за по-голям ефект), винаги само външно, като натурално козметично средство.

Лайка: лайката е чудесна за нежната бебешка кожа. Подпомага заздравяването на кожата и успокоява обрива под пелените.

Лавандула: посочват я като универсален терапевтичен продукт, но лавандулата е нежна и успокояваща и за бебетата. Тя е помощник на майката при раздразнена/ обрината кожа, но също така има и антисептичен (противовъзпалителен) ефект.

Базова рецепта за домашни бебешки кърпички

Тази натурална рецепта има много добри почистващи и подхранващи свойства!

Състав:
1. Една супена лъжица сурово масло/олио - бадемово олио, олио от гроздови семки или зехтин
2. Една супена лъжица течен кастилски сапун.
3. Една чаша дистилирана или филтрирана вода.
4. Две капки есенциално масло от лайка (римска)
5. Три капки есенциално масло от лавандула                               
6. Половин чаена лъжица от ампула с витамин Е (като натурален консервант).
(* бел.:  в рецептата може да се използва или масло от лайка, или масло от лавандула, или и двете).

Приготвяне:
Смесете всички съставки, като първо сложите водата, за да не се образуват много мехурчета. Разбъркайте с лъжица или разклатете добре, ако приготвяте в шише.
Има различни начини да използвате получения разтвор. С употребата ще разберете кой е най-добрият за вас:

  • сложете текстилните бебешки кърпички в пластмасов контейнер или кутия с капаче и изсипете разтвора върху тях. Кърпичките трябва да са добре навлажнени, но не подгизнали. Ако ви остане малко от разтвора, си го запазете за следващото зареждане.
  • изсипете готовия разтвор в шишенце за пръскане със спрей-капачка. Разклащайте добре шишенцето преди употреба. С разтвора може да напръсквате кърпичката преди употреба, или да пръснете на дупенцето и след това да забършете с текстилната кърпичка.
  • изсипете разтвора в шишенце с капачка и тампонирайте на сухата кърпичка преди употреба.
Няколко насоки:
  • Винаги тествайте новите есенциални масла върху малък участък от кожата. Сигурно знаете, че това важи за повечето козметични продукти, дори да са отбелязани на опаковката като хипоалергенни.
  • Не забравяйте, че домашните бебешки кърпички са за скорошна употреба, защото не съдържат изкуствени консерванти, както купешките. Правете кърпички в малки партиди, за да не се притеснявате от разваляне.  Използвайте разтвора в рамките на една-две седмици седмици, а ако държите кърпичките напоени - до няколко дни.
Още рецепти, включително тази, която аз най-често използвам, може да прочетете тук

понеделник, 20 октомври 2014 г.

Карта на пелените септември 2014 г.

Здравейте,

В тази публикация ще обобщя резултатите от анкетата, която проведохме през последните два месеца в групата ни във Facebook.
Задачата на анкетата беше да преброи къде в България се използват най-много многократните пелени, като всеки желаещ да участва отбележи населеното си място.
Участващите са отбелязали точно своето населено място и аз го запазих каквото е, но мисля, че в следващата такава анкета ще приобщя малките градове и селата към областите в картата, за да не се разпилява вотът и картината да бъде по-ясна за тези, които се интересуват от тази статистика.

Ето обобщението от анкетата:

Период за участие: септември 2014 г.
Провеждане: Facebook групата ни
Брой участвали: 58

По населени места:
София - 55%
Варна - 10%
Пловдив - 5%
Бургас - 5%
Стара Загора ( вкл. Гълъбово) - 5%
Плевен - 5%

Благоевград - 1,7%
Гоце Делчев - 1,7%
Добрич - 1,7%
Казанлък - 1,7%
Костенец - 1,7%
Кюстендил - 1,7%
Силистра - 1,7%
Хасково - 1,7%
Шумен - 1,7%

Както виждате, резултатите по градове се различават много. Наясно съм, че резултатите не са нито пълните, нито реалните (изчерпателни) резултати, но все пак дават някаква представа за употребата на пелените.
Благодаря ви, че участвахте в анкетата! Следващата такава анкета ще бъде към края на годината. Не забравяйте, че популяризирането на многократните пелени (по целия свят) се дължи най-вече на майките, които са ги предпочели.

Поздрави и до скоро!
Елица




Контакти

E-mail: 
garderob4e@gmail.com

Вътрешни многократни пелени

Здравейте, в това ревю ще ви покажа един от нощните варианти за преповиване. Получих доста запитвания какви пелени да използваме през нощта и как да се справим с протичането и реших да опиша един от предпичитаните си варианти. Той е екологична и издръжлива алтернатива на еднократната пелена за през нощта.

Вътрешните пелени са идеален избор за тези от вас, които предпочитат натуралното докосване на естествените материи. Вътрешните пелени имат едно основно предимство пред останалите нощни варианти, и то е, че обхващат цялата "мокра област" и това осигурява максимално попиване. През последните месеци изпробвах различни мостри на вътрешни пелени, но някои бяха с прекалено малка кройка и стояха под пъпчето, което може да е причина за протичане и дискомфорт на самото дете. Други след изпиране добиваха вид, в който след това ми е трудно да ползвам, нагъваха се или шевовете се извиваха навън. Тези варианти отпаднаха още след 1-2 ползвания. Други мостри на вътрешни пелени бяха изцяло обагрени, което на мен не ми допада, предпочитам естествения натурален цвят на бамбука.

Така, че се спрях на вътрешни пелени от фабрика ALVA, които, освен че не са багрени, не задържат миризма и гъбички  - основното качество на хубавия бамбук. Материята е оптимален вариант за вас, ако имате по-чувствително носле, както и за бебето ви - ако кожата му реагира с раздразнение на изкуствени материи.

Бих искала да добавя, че множеството варианти за закопчаване не са за подценяване. Четирите вертикални реда дават възможност да свиете пелената по дължина допълнително около бедрото, както и отпред. Пелените могат да се свият дори във вариант за новородено, т.к. най-долният хоризонтален ред копчета е поставен наистина ниско.
Важно при поставянето е да уплътняваме добре около крачетата и да закопчаем около талията така, че да може да си мушнем два пръста. Ще забележите приятна разтегливост на материята, така че дори след обилно хранене или кърмене, детето да се чувства комфортно на коремчето.

Базовата комбинация за този тип преповиване е:
1. Вътрешна бамбукова пелена
2. Биоподложка
3. Кавър гащички

Вътре в пелената има пришита вградена трислойна подложка от чист бамбук. Ако прецените, че е необходимо, може да добавите още една попивателна подложка вътре, като я постелите и въру нея поставите биолистчето. Така увеличавате попивността в зоната на пишкането. Моите наблюдения са, че при поставена допълнителна подложка, урината се попива основно в подсигурената зона и значително малко течност отива по "ушичките" на пелената.

За такова подсигуряване аз използвам два вида попивателни подложки, подходящи за вътрешни пелени. И двата вида подложки имат своите предимства, според това, което се търси като комфорт. Капацитетът на попиване и при двата вида е много добър.

Подсигуряващи подложки
Попивателна stay-dry подложка: това е една интересна попивателна подложка, съчетание от две полиестерни материи: от лицевата страна (откъм детето) материята е stay-dry, тоест осигурява сухота и отграничава от влагата, която бебето ви ще усеща от напишканата бамбукова пелена. Не дразни и не разтърква кожата, има мекост и нежност.
От обратната страна подложката се изработва или от бамбук, или от микрофибър.
Ако предпочитате, може да поставите биолистче (биоподложка) върху пелената или върху допълнителната подложка (ако използвате такава). Това ще отграничи малко влагата, и ще предпази пелената ви от евентуално изхождане.

Четирислойна подложка бамбук и микрофибър: едва ли ще ви изненадам, че това е наистина добра подложка. Комбинацията от естествена и изкуствена материя дава силна попивност и естествено докосване. Поставйки върху тази подложка едно или две биолистчета, наподобявате ефекта на "stay-dry" и запазвате пелената от изхождане.

Поставяне на пелената:
Подредете частите на пелената в следния ред от детето навън:
1. Биоподложка
2. Попивателна подложка (ако има такава)
3. Вътрешна пелена
4. Кавъри (защитни гащички).

След като поставите на бебето попивните части, които сте избрали, закопчайте пелената според обиколките на дтетео. Свийте крайните вертикални редове с 1 позиция повече, отколкото сте свили самата пелена. Така уплътнявате добре около бедрото.
За финал поставете импрегнирани защитни гащички, или "кавъри", както е по-краткото им наименование. Предимството на кавърите Bambino Mio, които използвам, са двойните маншети около бедрата, високата мека талия и лесното прибиране на лепенките при пране. За бебе с тегло около 10,5 кг използвам кавъри с размер 12-15 кг, защото уплътняват вътрешната пелена по-добре, когато в нея има допълнителна попивателна подложка.
Съветвам ви да поставяте ластичетата (маншетите) на пелените и кавърите в ингвиналните гънки, а не върху бедрото, т.к. това може да е една от причините за нощно протичане и/или отбелязване върху кожата.

Комбинацията от бамбукови вътрешни пелени и кавъри осигурява пълно попиване на течността през нощта и на сутринта резултатът при нас е всичко попито, но пижамката и чаршафчето са сухи.
Най-важното е, че пелената диша и кожата е спокойна.

Можете да ползвате тези пелени и без кавъри през лятото (за вкъщи или за навън), но имайте предвид, че след попиване на обичайния обем течност, може да има разлив, което е нормално.
Надявам се първото ми видео да ви е полезно и да откриете най-добрия вариант при вас за нощно преповиване!




СПИСЪК С ИЗПОЛЗВАНИ ПРОДУКТИ:
Вътрешни пелени: ALVA вътрешни бамбукови пелени - универсален размер
Допълнителна подложка: stay-dry попивателна подложка с микрофибър
Биолистчета: Bambino Mio хигиенни биоподложки от вискоза
Кавъри: Bambino Mio Miosoft Citrus Size L (12-15 kgs)


Поздрави и до скоро!
Ели


вторник, 7 октомври 2014 г.

Индекс на темите в блога

СПИСЪК СЪС СТАТИИТЕ в блога:

ЗА МНОГОКРАТНИТЕ ПЕЛЕНИ
КАКВО Е МНОГОКРАТНА ПЕЛЕНА? 

ЗА НОВОРОДЕНОТО:
РЕВЮ: МНОГОКРАТНА ПЕЛЕНА ТИП "ВСИЧКО-В-ЕДНО" за новородено

ПЕЛЕНИ ТИП "ВСИЧКО-В-ЕДНО":
РЕВЮ: BAMBINO MIO MIOSOLO пелена тип "всичко-в-едно"
MIOSOLO - НАЙ-ДОБРАТА ПЕЛЕНА ЗА 2015 г.

ПЕЛЕНИ ТИП "ВСИЧКО-В-ДВЕ":
ПЕЛЕНИ ТИП "ВСИЧКО-В-ДВЕ" на Bambino Mio
ВЪТРЕШНИ БАМБУКОВИ ПЕЛЕНИ (НОЩНИ)

ПОДЛОЖКИ ЗА МНОГОКРАТНИ ПЕЛЕНИ:
ВИДОВЕ ПОПИВАТЕЛНИ ПОДЛОЖКИ ЗА ПЕЛЕНИ - I част


КАК ДА ПЕРЕМ МНОГОКРАТНИТЕ ПЕЛЕНИ
ПРАНЕ НА МНОГОКРАТНИТЕ ПЕЛЕНИ
ПРАХ ЗА ПРАНЕ НА ПЕЛЕНИ
СТРИПИНГ НА МНОГОКРАТНИТЕ ПЕЛЕНИ
РЕВЮ: Miocare - ПРАХ ЗА ПРАНЕ НА МНОГОКРАТНИ ПЕЛЕНИ (обновена + опит, съвети и грешки)



МНОГОКРАТНИ БЕБЕШКИ КЪРПИЧКИ
ДОМАШНИ БЕБЕШКИ КЪРПИЧКИ - БАЗОВА РЕЦЕПТА
ОЩЕ РЕЦЕПТИ ЗА ПОЧИСТВАЩ РАЗТВОР


ИНТЕРВЮ С МАМА
АЛЕКСАНДРА СТЕФАНОВА за пелените



КОНСУЛТАЦИИ
ЛИЧНИ КОНСУЛТАЦИИ ЗА МНОГОКРАТНИ ПЕЛЕНИ




КЪДЕ СЕ ПОЛЗВАТ МНОГОКРАТНИ ПЕЛЕНИ
СТАТИСТИКА месец МАЙ 2014 г.
СТАТИСТИКА месец СЕПТЕМВРИ 2014 г.


неделя, 5 октомври 2014 г.

Ревю: Miocare - прах за пране на многократни пелени (обновена + опит, съвети и грешки)

Ревю: Bambino Mio [miocare]



Описание:
Miocare е натурален небиологичен прах за пране. Опаковката е картонена кутия 800 g e, с удобно чучурче за прецизно дозиране. Прахът се състои от минерали и растителни съставки. Нежен към чувствителната бебешка кожа и безопасен за околната среда.
Прахът не съдържа ензими (ензимите са с животински произход), оптически изсветлители или оцветители, разгражда се биологично и не нанася вреда на подпочвените води. Ефективен е при пране на ниски температури - изпира дори на 30 градуса.
Подходящ е за пране на всички видове дрехи /бели и цветни/ и най-вече на многократни пелени с естествен, изкуствен или смесен състав.

Инструкции за ползване:
(Според етикета)
Ръчно пране: при ръчно пране се разтварят  50 мл прах от праха в 5 литра студена вода.
Машинно пране на многократни пелени:
След първоначалния цикъл на студено плакнене с вода, предстои цикъл на основното пране на пелените. За него сипете в отделението за основно пране 30-45 мл прах (2-3 мерителни лъжици). 
---> За подробни препоръки прочетете статията ми Пране на многократните пелени.
Дозировка:
За да дозирате праха за пране на пелени, може да използвате мерителната лъжичка, която е включена в кутийката на дезинфекционното средство Miofresh (за бебешки дрешки и многократни пелени). Мерителната лъжичка е с обем 15 мл, тоест от праха сипете 2-3 лъжички.

Съдържа:

5-15% избелващи агенти на база кислород; <5% анионни ПАВ, нейонни ПАВ, сапун, поликарбоксилат, парфюм лавандула /100% натурално етерично масло/.
Произведено във Великобритания.


+ Моят опит с Miocare
 и някои грешки при прането, от които да се предпазите

Преди да го открия за себе си този прах, перях пелените с течен Sano Maxima Sensitive (с който пера детските дрешки), защото също е небиологичен и не съдържа ензими, които може да раздразнят кожата на малкото човече.

Първо - няколко грешки
След един определен период на пране, около един месец, пелените "джоб" и "всичко-в-едно" започнаха да пропускат отвън по дрешките, въпреки че бебето не беше увеличило кой знае колко количеството на изпишваната урина.
Тогава попаднах на Miocare и изпрах пелените с него, но не бях очарована от резултата - освен че продължиха да пропускат, пелените се "сдобиха" с една досадна миризма, мога да я оприлича на "миризма на тиня".

Къде беше грешката? Ето какво ме научи опитът:
Първата грешка е, че течната формула на Саното се доближава до тази на омекотителите за пране. А за тях трябва да се знае, че се наслояват върху прането и с няколко извъртания в пералнята, се наслагват върху него (особено ако сипвате повече от указаното на етикета, както впрочем си позволявах да правя със Саното при пелените, сакън да се изперат добре).
Тоест, течният препарат (обикновено) и омекотителят (винаги) се наслагват върху прането, а ефектът при пелените е,......че запушват техните микропори. Това, естествено, пречи на платовете да попият урината и резултатът е, че течността, която не може да стигне до сърцето на попивателната част, просто се излива навън.

Ето как да се справите, ако имате следните проблем с пелените си:
1. Протичане, въпреки честата подмяна и доброто закопчаване;
2. Лоша миризма на "тиня" след изпиране.

Процедурата е известна също под името "СТРИПИНГ"

I Етап
Да се справим с белите подложки
Първо, отделете белите подложки (в това число микрофибърни, бамбукови, памучни и смесени).
Изперете ги в пералнята със студена вода и малко белина.
След това изперете същите с по-топла вода, 60 градуса.

II Етап
Да оправим и пелените
След това добавете в пералнята останалите пелени, които имате, както и цветните подложки (важно: пелените трябва да са чисти).
Пуснете пералнята без препарати. Само на изплакване с чиста студена вода.
Когато цикълът приключи, отворете пералнята и проверете.
На пипане пелените трябва да са рехави, а не меки. Миризмата трябва да не се усеща.
Ако ефектът от това плакнене не ви удовлетворява, направете още едно, отново на 30 градуса.
Отново отворете люка и проверете как е този път. Усетихте ли миризмата, която ви дразнеше?
Ако е изчезнала, време е за качественото изпиране.

III Етап
Качествено изпиране
В чекмеджето на пералнята има 3 отделения. Едното е за основно пране, другото за омекотител и третото - за добавката при предварителното пране.
Сложете 2 мерителни лъжици от праха Miocare в отделението за основно пране. Това количество може да ви се стори малко, ако досега сте използвали конвенционални прахове, но то е напълно достатъчно да изпере.
В отделението за предварително пране сложете 1 мерителна лъжица от дезинфекциращата добавка Miofresh.
Омекотителя го пропускаме ;-)

Сега пуснете пералнята на нормален цикъл пране 30 градуса и когато пелените се изперат, ги прострете на въздух. Би трябвало да сте успели!


И...ОЩЕ!

ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ 
В ПРАНЕТО НА МНОГОКРАТНИ ПЕЛЕНИ
Ако сте бременна и/или ви предстои да ползвате за детето си многократни пелени и все още не сте ги изпрали, добре е да знаете, че:

1. Ако зареждате пълна пералня с пелени, самата машина трябва да се почисти добре преди първото изпиране. Уверете се, че чекмеджето и под него, в маншета, в барабана и по люка няма мръсотия. Периодично почиствайте пералната си машина.

2. Преди първото използване, пелените трябва да се изперат, но ще добият най-добрата си попиваемост след около 4-5 изпирания.

3. Пелените трябва да се изплакват със студена вода преди всяко изпиране в машината. Целта е да се елиминира урината.
ВАЖНО! Ако перете пелените без да ги плакнете предварително, дори и да ползвате праха Miocare, те може да се сдобият с лошата миризма "на тиня" с времето. Ако се случи, изплакнете ги няколко пъти със студена вода, след което изперете по обичайния начин: 2 -3 лъжици прах + 1 лъжица дезинфектант.

4. Обикновено едно изплакване със студена вода + едно основно пране е достатъчно. Все пак, след основното пране, може да направите и още едно студено плакнене, ако прецените, че е нужно (аз го правя много рядко).

5. За дезинфекцията на пелените може спокойно да се доверите на дезинфекциращата добавка Miofresh - тя елиминира всички бактерии, справя се с петната и освежава прането.


Надявам се, че ревюто ви е било полезно.
Ако се интересувате от други подробности, може да пишете в коментарите под публикацията.


Ако желаете, може да закупите продукта от Гардеробче.



събота, 4 октомври 2014 г.

Консултации за многократни пелени

За момента нямам възможност да правя индивидуални консултации.

Ако желаете да си поръчате многократни пелени от Гардеробче,

разгледайте страничката ми във Фейсбук:
https://www.facebook.com/Garderobche/

Списък с пълния асортимент ще откриете ТУК

Може да отправите поръчката си:

  • на имейл: garderob4e@gmail.com
  • като лично съобщение във фейсбук: клик
  • като лично съобщение в olx.bg: клик
  • като лично съобщение в bazar.bg: клик