сряда, 14 май 2014 г.

Стрипинг на многократните текстилни пелени

Здравейте!

Отдавна планирам на напиша постинг по тази тема. Започвах го и го оставях в черновите на блога, защото наистина трябваше да е подробен.
Често ми пишете с въпрос защо пелените ви са започнали да протичат или са добили неприятна миризма. Отговорът на тези въпроси не може да е един, защото има различни фактори, поради които "нещо" се случва с пелените ви и в един момент разбирате, че не са същите, каквито бяха в началото.

С този постинг ще опиша основните "проблеми", които изискват да направите стрипинг, а също така ще се спра на подробно описание на процеса на стрипинга и ще добавя няколко съвета как да удължите живота и свежестта на пелените си, така че ако ви е интересно, прочетете статията до край.

И така, забелязвате, че при пелените, които много харесвахте и обичахте да ги слагате на бебето, изведнъж се появява някакъв проблем. Изпирате ги, но той продължава. Нека да видим какви са основните възникващи "проблеми":


  • пелените отблъскват урината и не я попиват;
  • пелените миришат лошо;
  • попивателните подложки миришат лошо;
  • обичайните ви пелени започнаха да пропускат.
Най-вероятно решението на вашия проблем ще бъде стрипинг. 

Защо пелените ми отблъскват урината и не я попиват?  Кое причинява лошата миризма? Защо изведнъж пелените ми започнаха да пропускат?

Ето какви може да са вероятните причини за тези проблеми:
1. Твърде къса програма на пералната машина. В този случай до пелените ви достига по-малко от необходимото количество вода, за да изпере добре напишканите платове.
2. Претъпан с пелени барабан на пералнята. Тъй като платовете, от които са ушити пелените, са високо попивни, те имат нужда от повече свободно пространство вътре в барабана, през което да циркулира чистата вода по време на прането. Перете пелените си на по-често от 3 дни, за да избегнете претъпкването.
3. Пране на прекалено висок градус. Прането на 30 (за някои модели пелени и 40-60 градуса), съчетано с дезинфекцираща добавка за пране, осигурява достатъчна дезинфекция на вашите пелени.
4. Неизплакнати напишкани пелени. Независимо дали изплаквате на мивката под студена вода, или ползвате цикъл на плакнене със студена вода в пералнята, предварителното отмиване на урината дава повече чистота и свежест след основното пране.
5. Неизплакнати наакани пелени. Акото на ексклузивно кърменото бебе е напълно биоразградимо във вода и се изплаква без остатък. Но ако е престояло в кофата ви повече от 3 дни, то вече е засъхнало и ще остави жълти петна. Когато изплакваме пелената от акото на захраненото с немлечна храна бебе, също сме крачка напред в чистотата. Изплакването може да става в мивката или над тоалетната чиния с душ-слушалката.
6. Остатъци от кремове и лосиони. Наслоена козметика върху подплатата или основата на пелената е една от най-честите причини за водоотблъскване на пелената. И още как - цинкът в кремовете за кожни раздразнения полепва по пелената и урината се хлъзга по горния ѝ слой, без да стигне до попивателната подложка. Ако се наложи да приложите крем в тази област, ви препоръчвам да използвате биоподложки (биолистчета).
7. Прекалено много масла. Накапването на повече от 2 капки есенциално масло в кофата или торбата ви за пелени може да стане причина маслото да полепне по пелените ви и също да стане бариера за попивателността.
8. Недостаъчно перилен препарат. Ако използвате хигиенния комплект за пране на Bambino Mio, 1 лъжица от дезинфекциращата добавка + 2 до 3 лъжици от праха е нормалната дозация.
9. Прекалено много перилен препарат. Неизплакнатият препарат се наслоява в пелените и води до водоотблъскване.
10. Прекалено твърда вода. Ако живеете на място, където варовикът в чешмяната вода остава по кранчетата на мивката,  той се натрупва в пералната ви машина, а вероятно и върху прането, в частност върху пелените.
11. Изпиране само със сапун. Сапунът изпира добре, но също може да се наслои върху пелените. Прането с домашен животински сапун не е препоръчително за пелените ви.
12. Добавяне на омекотител. Омекотителят е враг на пелените, особено ако е със съдържание на силикони. Той директно "запечатва" материите и ги прави водоотблъскващи.


СТРИПВАНЕ НА БЕБЕШКИ ПЕЛЕНИ
Как да направим стрипинга - инструкции

1. Изперете пелените по обичайния за вас начин. Ако сте следвали препоръките ми от предишни постинги, най-вероятно сте изпълнили това в следната последователност:
а) цикъл на плакнене със студена вода + една лъжица от дезинфекциращата добавка в отделението за предпране;
б) основно пране с 2 лъжици от праха за пране на пелени.
Важно е да започнете процеса на стрипинга с чисти пелени.

2. Погледнете етикетите на пелените и препоръките за пране на отделните видове и марки. Ако имате ламинирани пелени, извадете ги от пералнята. Оставете вътре тези части, които може да се подлагат на висок градус при пране - обикновено това са подложките. Включете пералнята на 60 градуса и изперете това, което остана в пералнята, като не добавяте перилен препарат.

3. След това сложете отново всички пелени в пералнята и включете на допълнително изплакване със студена вода. Не добавяйте препарат. След приключване на този цикъл отворете люка на пералнята и проверете има ли промяна в миризмата на пелените. Ако резултатът не ви удовлетворява, преминете към стъпка 4.

4. Включете един след друг още 2 цикъла на студено изплакване. Пелените ви трябва наистина да се изплакнат добре. Запомнете, че дори някои производители и сайтове да препоръчват или допускат по време на стрипинга да сипете белина в чекмеджето на пералнята, това е допустимо. Но истински недопустимо е да включвате сода бикарбонат (сода за хляб) в прането на пелените си. 

5. Извадете всичко от пералнята и прострете навън, с лице към слънцето. Сушенето навън, на слънце и простор ще помогне за естественото убиване на микробите и за избледняването и избелването на петната, ако има такива. Ако времето или условията не ви позволяват да простирате навън, може да подредите прането на сушилка пред прозореца. Тази стъпка не е задължителна, но ще ви помогне в процеса.

Колко често да стрипваме пелените?
Честотата на стрипване на пелените зависи от много фактори, като например колко често перете, колко перилен препарат използвате, както и от твърдостта на водата във вашия район. вече знаете, че стрипингът е наложителен, когато пелените ви са станали водоотблъскващи,  внезапно са започнали да пропускат или не са така чисти и свежи, както би трябвало. Ако се налага често да правите стрипинг, означава, че има пропуск във вашата рутина по изпирането. 

Още няколко съвета за изпирането:
- не добавяйте допълнителни средства когато перете пелените си, особено пък сода за хляб;
- използвайте препарати, предназначени за пране на пелени или щадящи пелените.
- не използвайте омекотители, които съдържат силикони, бои, ароматизанти, защото те ще направят пелените ви водоотблъскващи, а и не са подходящи за кожата на вашето бебе;
- за да избегнете петната, заплаквайте нааканата пелена веднага след подмяна.

Как да разбера, че по пелените ми има наслоен перилен препарат?
Това си проличава от следния тест: кога пелените добиват остра миризма? Дали това е въпреки, че са изпрани, или неприятната миризма се появява непосредствено след като бебето се е изпишкало в пелената? Ако е второто, най-вероятно по пелените ви има натрупан перилен препарат, който прави реакция с амоняка в урината и оттам идва миризмата. Ако пък пелените ви "отказват" да попиват (бебешките дрешки са измокрени, но пелената е суха), вероятно по пелените ви има неизплакнат остатък от препарати. И в двата случая нещата могат да се оправят със стрипване.

Надявам се тази статия да ви е била полезна!
Поздрави!
Ели





Няма коментари:

Публикуване на коментар