петък, 23 май 2014 г.

Интервю с мама: Александра Стефанова

 Александра Стефанова е от София, майка на две породени деца, които участваха в Голямото преповиване 2014 г., организирано от "Natural Baby", a.k.a. Гардеробче. Тя се съгласи да даде първото за блога ни интервю, в което споделя опита си с многократните пелени и някои мили семейни моменти :)


- Здравей, Александра, спомняш ли си как или къде за първи път научи/чу/прочете за многократните пелени? Каква визуална представа извика в теб понятието „пелени от плат“?
- Не помня подробности, но научих за многократните пелени от форума на Бг-мамма по време на първата ми бременност. Интересувах се от естествено и екологично родителство, така попаднах на темата за многократните пелени. Видяха ми се много интересни и шарени, и се зарадвах, че има алтернатива на еднократните. Стори ми се чудовищно количеството отпадък, което остава само след едно дете, отгледно с памперси.
В началото, както на повечето бъдещи майки, всичко ми изглеждаше непонятно и объркващо - различни системи, видове, марки, такова разнообразие! Нямах представа какво да купя като за начало, но след известно време четене и разглеждане в интернет започнах да се ориентирам. Оказа се, че няма нищо чак толкова сложно!

- А кога започна да използваш многократните пелени за детето си? Разкажи ни някой от първите спомени!
- Със сина ми започнахме някъде на тримесечна възраст. Не си бях купила пелени за новородено, а едноразмерните му бяха прекалено големи дълго време, защото беше дребен. С дъщеря ми поправих тази грешка и започнахме веднага, след като ни изписаха от болницата. Тя е вече на 9 месеца и почти никога не е била обувана с памперси. 
В самото начало, когато преминахме на многократни пелени, се случваше да пропускат и да има някоя и друга измокрена дрешка. С времето придобих опит и тези случаи намаляха. С това искам да кажа - не се отказвайте, дори ако в началото не постигате оптимални резултати. Понякога многократните пелени пропускат - все пак в тях няма химикали, които да превръщат течността в гел. Важно е да сменяте пелената редовно  и  да спазвате инструкциите за пране. Може да се наложи да изпробвате различни комбинации от пелени и подложки, докато намерите най-подходящия вариант за вашето бебе.


- Кой е любимият ти вид/ система многократни пелени и защо?
- Използвала съм почти всички видове пелени и с времето си създадох няколко комбинации за различни ситуации. Навън и през нощта слагаме пелена “всичко в едно” с допълнителна конопена подложка - става малко обемиста, но е издържала до 6 часа при липса на условия за преобуване, а нощем - и до 10 часа (искрено ви пожелавам бебе, което спи по 10 часа нощем :)). Вкъщи най-често ползваме пелена-джоб Alvababy - тези пелени ги открих чак с второто дете, изкушиха ме с красивите принтове и повече от достъпната си цена. Като качество не отстъпват на по-скъпите марки.

- Кога според теб трябва да започнем да набавяме необходимия за нашето дете комплект?
Много често чувам като аргумент срещу многократните пелени: “Ама аз не мога да извадя 300-400 лв. накуп!” Пресметнете обаче, че ще похарчите за памперси няколко пъти по 400 лв., и то за нещо, което ще отиде директно в кофата за боклук!
Изобщо не е задължително да купувате всички пелени наведнъж. Аз лично съм привърженик на подхода “от всичко по малко” - купих си по 1-2 бройки от различни видове пелени и чак след раждането на бебето, когато имах възможност да ги изпробвам, купих допълнителни бройки от тези, които ми вършеха най-добра работа.
Може да започнете с покупките 2-3 месеца преди раждането - така постепенно ще се снабдите с нужната бройка за началото, без да натоварвате извънредно семейния бюджет. Дори българските онлайн магазини редовно правят промоции.
Препоръчвам да си набавите поне 7-8 пелени в размер за новородено, в случай, че сте се спряли основно на едноразмерни. При много бебета те се оказват прекалено широки около крачетата в началото, като това зависи повече от конструкцията на бебето, отколкото от теглото му. Многократните пелени за новородено се ползват най-много 2-3 месеца и след това ще можете да ги продадете запазени (или да ги оставите за следващо бебе), докато парите за еднократни пелени са безвъзвратно похарчени.

- А кога е най-добре според теб да започнем с пелените? От каква възраст на бебето?
- Може да се започне веднага, след като ви изпишат от родилния дом, особено ако имате намерение да практикувате ЕБХ (естествена бебешка хигиена). Многократните пелени са толкова готини, че няма да имате търпение да ги обуете на бебето! ;)


- Ти си мама на две дечица и със сигурност като домакиня си доста натоварена. Умножава ли се прекалено домакинската работа, свързана с ангажимента по пране и сушене на пелените? Натоварва ли те това?
Не, по никакъв начин не ме натоварват пелените. Отнема ми 2 минути да ги сложа в пералнята, 5 минути да ги простра и още 5 - да ги сгъна и да ги прибера в чекмеджето. Всичко е въпрос на навик. Да, с памперси щях да си спестя тези няколко минути на ден, но на каква цена? Сметките ми за вода и ток също не са  нараснали. :)
Искам да уточня, че децата ми са с разлика 2 години, за около 5 месеца бяха с пелени и двете, голямото не ходи на ясла и през деня ги гледам предимно сама. Изобщо не съм организиран човек, но щом дори аз мога да се справя с ползването на многократни пелени, значи всяка майка ще може.
Съвременните пелени се доближават максимално като външен вид и удобство до еднократните и нямат почти нищо общо с онези, с които сме били отглеждани ние навремето. Освен това почти няма домакинство с бебе, в което да липсва пералня. Според мен това е най-големият мит за многократните пелени - че поддръжката и използването им са трудоемки и изискват много време. Бебетата трябва да се преобуват най-много на два часа през деня, независимо с какъв вид пелена са, но за съжаление памперсите, които рядко пропускат, предразполагат майките да държат бебето по 3-4 часа (и по-дълго) с една пелена. Това е сериозна предпоставка за инфекции на уринарния тракт, особено при момиченцата.

- Каква според теб е връзката между употребата на текстилни пелени и приучаването към лична хигиена?
-  Много майки споделят, че многократните пелени са помогнали децата им да се приучат по-рано към ходене на гърне. Те са много подходящи за практикуващите ЕБХ, защото позволяват на бебето да усети кога се е намокрило, освен това не се налага да изхвърляте леко напишкани памперси (което си е чисто разхищение), а просто оставяте пелената за пране.
Хубавото е, че дори и по някакви причини да не ви се получи ранното привикване на гърне, не се тревожите за бюджета си, който изнемогва oт разходите за памперси - многократните пелени могат да се ползват и от деца до 2-3-годишна възраст.

- Как се включва таткото в създаването на хигиенни навици?
- Май татковците обикновено не са много по тази част… ;) Той предпочита “лесните” пелени - да са с лепенки и без много-много нагласяне. Но тъй като редовно му давам възможност да практикува, е толкова добър в преобуването, колкото и аз. ;) Обича да се шегува, че съм пристрастена към пелените.
 Майка ми, която гледаше голямото ми дете през деня в продължение на няколко месеца, също свикна много бързо с многократните пелени.

- Кога по-голямото ти дете премина на обикновени гащички през деня?
- Не сме много удачен пример в това отношение, защото синът ми отказвваше дълго време да сяда на гърне или тоалетна, както и да го издържам, въпреки че първите 6 месеца практикувахме доста успешно ЕБХ. Много пъти опитвах, но в крайна сметка чак на 2 г. и 5 месеца се отказа от пелените сам, по своя инициатива и за 2-3 дни се научи да не се изпуска. Надявам се с второто бебе нещата да се случат по-рано.

- -Според опита ти на майка, кои са твоите 3 предимства на многократните пелени?
- 1. Имат много по-малък негативен ефект върху околната среда, отколкото еднократните.
2. Позволяват ви да спестите доста пари.
3. Толкова са красиви и готини, че има сериозна опасност да се пристрастите! ;)



Благодаря ти за това интервю! :-)


Няма коментари:

Публикуване на коментар