сряда, 14 май 2014 г.

Пране на многократните пелени

ПРАНЕ

1. Извадете подложките от пелената.
Правете това преди пране или най-добре след всяка смяна на пелената.

Ако по пелената има изхождане, вариантите са няколко:
A) Aко бебето ви се храни само с кърма, неговите изпражнения са напълно биоразградими. Това означава, че водата в пералнята ще отмие акото му от ферментирала кърма. Ако пелените ви са престоели повече от 1 ден в кофата за съхранение, или ако вие желаете, може да изплакнете вътрешната повърхност (или подплатата) на пелената под студена течаща вода;

B) Aко бебето ви е на смесено или изкуствено хранене или вече е захранено с твърди храни, ви препоръчвам да използвате биоподложки. Това са меки тънки листчета с естествен състав (царевично нишесте), които се постилат във вътрешността на пелената. 
Имат 3 основни функции. Първо, предпазват пелената от зацапване с изхождане, т.е. ако постелите такава биоподложка в пелената и бебето се изходи върху нея, взимате биоподложката за четирите ѝ края, изтръсквате изпражнението в тоалетната и изхвърляте биоподложката. Второ, биоподложките играят ролята на стей-драй, тоест се явяват бариера между навлажнената вътрешна част на пелената и кожата на бебето; трето, ако се наложи да използвате крем против кожни раздразнения или подсичане, може да постилате този тип подложки, за да изолирате попивната повърхност на пелената от наслояването на крем върху ѝ.
В Гардеробче се предлагат 2 вида биоподложки:
  
    
   
Биоподложки Bambino Mio


В) Вътрешните платове на повечето видове многократни пелени са такива, че оформеното изпражнение (стига да не е кашаво), може да бъде изтръскано направо в тоалетната чиния, т.к. то се отлепя от повърхността и оставя зад себе си само жълтеникаво-кафеникаво петно. 

Ако изпражнението обаче е кашаво, ви препоръчвам задължително да изплакнете пелената. Най-добре това става с душ-слушалка направо над тоалетната чиния:

Ако сте по-изобретателни и държите банята ви да остава напълно чиста след тази процедура, може да си сътворите протектор - от стара кофа без дъно, към вътрешната страна на която да захващате пелената с щипки за простиране и така да я изплаквате. Ето една много интересно измайсторена кофа-протектор, в която да се изплакват пелените. Поставена е върху детска седалка, за да не се мърда.

И така, вече сме отстранили твърдите частици от нашите пелени (това ни е отнело около 5 мин.) и имаме готови за машинно пране около 10-15 чифта.

2. Заредете пелените и подложките в пералнята и затворете люка. 
Не тъпчете прекалено много пелени в пералнята. Пелените са силно абсорбиращи и трябва да се изплакват добре. В противен случай може да забележите миризма на амоняк в пелените. Тя може да бъде премахната. Вижте статията "Стрипинг и дезинфекция".

СТУДЕНО ИЗПЛАКВАНЕ НА ПЕЛЕНИТЕ
То е необходимо, за да падне от пелените урината.
Може да го направите на ръка или в пералнята.
Пуснете пералнята на цикъл с изплакване със студена вода (30 градуса).
В отделението за предпране (обикновено е в отдясно на отделението за омекотителя) сипете 1 мерителна лъжица (15 г) дезинфекцираща добавка за пране на пелени или 3-4 капки масло от чаено дърво:

Дезинфектант Bambino Mio  за пелени и дрешки


ОСНОВНО ПРАНЕ:
В отделението за основно пране сипете 2 мерителни лъжици от праха за пелени (30 г). Той има лек мирис на лавандула и е много икономичен. Също както дезинфектанта, прахът Bambino Mio е биоразградим, не съдържа хлор и ензими. Дозата за 1 пране зависи от твърдостта на водата в населеното място; за София - 2 мерителни лъжици, за Варна и Бургас - по 2-3 мерителни лъжици на пране.
Прах за пране на многократни пелени
Bambino Mio, Miocare



Ако пералнята ви поддържа само един дълъг цикъл на пране, той включва и предпране. В такъв случай сипвайте праха и дезинфекциращата добавка едновременно, в съответните отделения.

Внимание! Не перете пелените АЛВА на повече от 30-40 градуса, защото ламинатът ще се отлепи и ще станат негодни за употреба.


ПРЕДПРАНЕ И НАКИСВАНЕ НА ПЕЛЕНИТЕ

В най-общия случай не е необходимо да накисвате предварително пелените. Някои майки споделят, че изплакването на пелените им спестява накисване за отстраняване на петна от подложките. Добре е да знаете, че най-добрият избелител за пелените, както за повечето тъкани, е слънцето. Ако по подложките ви има белезникави петна, сушенето на слънце ще ги избели.

Ако все пак прецените да накиснете пелените, достатъчно е да напълните кофата, в която ги съхранявате, с хладка вода, колкото да покрие пелените, да затворите капака и да изчакате половин час. В тази вода може да сипете 1 мерителна лъжица от дезинфектанта или есенциално масло от лавандула или чаено дърво. Имайте предвид, че периодичното накисване на пелените за по няколко часа може да е причина те да започнат да миришат лошо.

ПРАНЕ НА РЪКА
Ако се намирате на място без перална машина или ви се налага да перете пелените на ръка, може да ги изперете с малко прах за пелени, разтворен в топла вода или с бебешки сапун. Не използвайте домашен сапун или други ваши или домакински препарати.

Стрипинг?
Повечето производители препоръчват т.нар. "стрипинг" или изплакване само с вода, за да се отстрани амонякът или наслоени перилни препарати от пелените ви, както и за да се подобри тяхната попивност. Може да правите стрипинга на определен период -  две седмици, месец или повече.

СУШЕНЕ НА МНОГОКРАТНИТЕ ПЕЛЕНИ
Препоръчвам ви да сушите пелените на въздух. Това може да бъде както на терасата, така и у дома. През зимата може да ги сушите на мини сушилник, закачен на радиатора,на стаен сушилник или в банята. Пелените изсъхват бързо в помещение с включен климатик.

Не поставяйте мокрите пелени директно върху горещия радиатор или друг отоплителен уред!

Подложките може да сушите на слънце или в сушилня. Най-добра попивателност подложките добиват след 3-4 изпирания, а въгленовите - след 7. Сушенето в сушилня ги омекотява.


ПРОСТИРАНЕ
Бързината на изсъхване на слънце, след центрофугиране е в този ред: пелена, 3-слойна подложка, 4- и  5-слойна подложка, тоест простирайте най-дебелите подложки отпред, зад тях по-тънките и най-отзад - пелените.

Уверете се, че пелените и подложките са напълно сухи, преди да ги сложите на бебето. Не слагайте на бебето недобре изсъхнала пелена или подложка. 

Гладене?
Не гладете нито пелените, нито подложките, това ще ги повреди.

Прането и дезинфекцията на пелените ви дава увереност, че наистина използвате чисти материали за хигиената на своето дете.

Автор: Елица Симеонова
Гардеробче: https://www.facebook.com/Garderobche


Няма коментари:

Публикуване на коментар