четвъртък, 13 ноември 2014 г.

Ревю: Bambino Mio Miosolo пелена всичко-в-едно

Здравейте!

В тази публикация ще ви запозная с пелената Miosolo 
тип "всичко-в-едно" 
на английската марка Bambino Mio.


Mарката е особено популярна и обичана сред родителите в Европа, а и у нас. Bambino Mio имат много обществени признания като производител на екологични продукти за бебето, както и държат няколко медала, сред които "Най-добра покупка за бебето", "Най-екологичен продукт", "Най-добро съотношение цена - качество", "Най-практичен избор на родителите" и други. Тук може да видите част от наградите, които компанията е получила:


И така, представям ви любим продукт на Bambino Mio, тяхната all-in-one пелена, която се казва Miosolo. Това е вид пелена, която наричаме всичко-в-едно. Понятието за "всичко-в-едно" ще рече, че пелената е самодостатъчна, водоустойчивата част е прикачена, а платовете за абсорбиране са вътре, откъм детето. Тоест към Miosolo не е нужно да се прибавят защитни гащички и  е готов завършен модел, който да сложите на бебето.

Тази пелена е универсален размер, който расте заедно с бебето ви, благодарение на трите реда хоризонтални копчета отпред, които коригират размера по дълбочина. Може да използвате тази пелена както за вашето дете след 1 г., така и за новороденото.


За да регулирате големината на Miosolo за новородено, трябва да затворите тик-так копчетата на най-долния ред. Благодарение на патентованата велкро-лепенка, може да смалите и обиколката около талията на бебето, като използвате възможността за прихлупване. Когато определяте тази обиколка, се уверете, че може да сложите свободно два свои пръста между талията на пелената и коремчето на бебето, за да му бъде комфортно. 



Miosolo има много възможности за корекция на обиколката около талията, в зависимост от мерките на вашето бебе.
Вътрешната страна на пелената е пришита и не се отделя. Представлява изключително мека полиестерна материя, невероятно комфортна и нежна. Освен това материята се отличава с гладкост, която се запазва въпреки пранетата, не се захабява и не образува малки топченца (скраб), което за много родители е предпочитано условие.
От вътрешната страна е и абсорбиращият пласт. Той представлява 4-слойна попивателна подложка от мек, незахабяващ се микрофибър, пришит в едната си част за гърба на вътрешния слой.  Този тип всичко-в-едно понякога е бъркан с пелена тип "джоб", защото има отвор за пъхане на попивателната подложка откъм гърба. 

Но това не е джоб, защото всички части на пелената - водоустойчивата, попивателната и подплатата са съшити заедно, тоест те се използват и перат заедно и не могат да се разделят.  В този смисъл, пелената е едно цяло и затова е всичко-в-едно.


Подложката може да се изважда. Ако е изцяло вградена, пелената би придобила дебелина, заради която изсъхването след пране  ще е значително по-бавно.
Дизайнът на Miosolo прави изсъхването наистина бързо. 

Пелената има няколко екстри, които я отличават от другите модели "всичко-в-едно".
Първата е тази малка ръкавичка, която понякога кара родителите да си мислят, че в нея трябва да се сложи нещо. Но тя е предназначена за вашата ръка. 
Когато прибирате подложката в пелената, мушнете пръстите на едната си ръка в ръкавичката и така ще можете по-бързо, по-лесно и без нагъване да въведете подложката до края на отвора. След това с другата си ръка прихванете гръбчето и обърнете подгъва отзад. Толкова е лесно.

Другата интересна част на пелената, са две гайки, прихванати за подложката, в които може да сложите 1-2 пръста, докато я изваждате..


Ако желаете да увеличите попивността на пелената, може да използвате допълнителните подложки mioboost - това са полиестерни бустери, малко по-къси от регулярната подложка, които се подпъхват в джоба на пелената.


Това, което наистина харесвам в Miosolo е високата попивност и мекотата. Независимо какви пелени сте използвали до сега, ще останете очаровани от докосването на вътрешната част. Финият полиестер на подплатата, наречен флийс, е това, което се докосва до бебето ви и държи кожата суха. 

Да се подготви пелената за употреба е много лесно - просто пъхнете подложката с ръкавичката и определете дълбочината чрез копченцата отпред. Капачето на джоба е свободно, за да бъде поставянето на подложката бързо.
Когато аз започвах с многократните пелени, едно от условията на моя (тогава скептичен) съпруг, беше сглобяването и поставянето да са простички. Ето, това е точно такава пелена - лесна. Велкрото е също удобство, тъй като ушичките са разтегливи и може да нагласяте различна широчина, освен това то не се захабява и не се залепва по дрешките.
Ластичетата около бедрата също дават разтегливост. Когато поставяте пелената на детето, тези ластичета трябва да се поставят в гънката между слабините и бедрото, за да не се отбелязват върху кожата. Едва тогава закопчайте велкрото.

Външната част на пелената е изработена от мек, порест, дишащ полиестерен плат. Докосването е много приятно. Гамата с цветове на външните платове се състои от шест едноцветни пелени и няколко красиви и уникални щампи. При щампованите модели външната повърхност наподобява на пипане луксозен копринен плат. Ще ви представя различните цветове в отделен пост.

Тази цветна външна част е предназначена да запази дрешките на за детето сухи, като възспре протичането на урината навън. За тази цел външната материя се ламинира. Това е процес на загряване на водоустойчива материя, наречена PUL, която се залепва машинно от вътрешната страна на цветната част, за да предотврати протичането. PUL-ът също запазва дишането на пелената.

За да запазите пелената от изпражнения, постилайте от вътрешната страна биоподложка. Може да използвате продукта Mioliners от същата марка. Тези биоподложки са достатъчно широки и дълги, за да предпазят пелената и да ви спестят труд при подготовката за пране.




Няколко думи за 
прането
При първото пране извадете попивателната подложка от пелената.  Залепете велкрото навътре към ушичките, като го прегънете на две. Това запазва лепките от мъх и мръсотия, не го пропускайте като стъпка при прането.
 Може да перете от 30 до 60 градуса. Обичайно пелените се перат с безензимен биоразградим перилен препарат, който не съдържа хлор и фосфати (какъвто е Miocare на същата марка). При първото пране не е нужно да дезинфекцирате. При следващо пране използвайте прах за пелени + дезинфекцираща добака - продуктът Miofresh или няколко капки масло от чаено дърво. Не добавяйте омекотители или сода за хляб. Винаги изваждайте подложката от пелената след употреба. Ако е необходимо, може да заплакнете твърдите частици от пелената с хладка вода.

Сушете пелената разгъната, на въздух или в стаята. Простирайте, захващайки за подложката. Не сушете в сушилня. Не избелвайте. Не гладете.

Използвани продукти:
Bambino Mio Miosolo flying saucer
Mioboost
Mioliners


Ако желаете, може да закупите Miosolo от моя магазин за многократни пелени, кликайки на панела Гардеробче. Всичко модели и цветове на Miosolo може да видите тук .

До скоро!
Ели




сряда, 29 октомври 2014 г.

Домашни бебешки кърпички - още рецепти

Здравейте!

Като продължение на постинга ми за базова рецепта (в която се включва кастилски сапун), тук ще ви предложа още няколко рецепти за домашен разтвор, с който може да напоявате кърпичките си.
Запомнете, че кърпичките са за бърза употреба и правете малки партиди. Ако желаете да добавите стествен консервант към разтвора (за да не мухлясват кърпичките), добавяйте 1/4 чаена лъжица ампула витамин Е към сместа.
Имайте предвид, че бебето може да реагира с плач на студените мокри кърпички, независимо дали са еднократни или многократни. Ако нямате нагревател за кърпички, през студените сезони е по-добре да държите разтвора в шишенце и да напоявате кърпичката непосредствено преди употреба.


Разтвор с кокосово масло


  • 1/4 чаена чаша разтопено кокосово масло
  • 1/2 чаена чаша от предпочитания ви бебешки измивен гел (моят е Bübchen с лайка и пшеничен протеин; не съдържа сапуни) 
  • 2 чаени чаши дестилирана/филтрирана вода.

Билков разтвор с кокосово масло

Разтвор със зехтин или олио от гроздови семки
(противогъбичен)
Това е разтворът, който аз най-често ползвам. Правя го с олио от гроздови семки. Водата, която може да ползвате, е филтрирана, чешмяна преварена, или изворна.
  • 2 чаени чаши вода
  • 1 супена лъжица зехтин или олио от гроздови семки
  • 2 супени лъжици бебешки измивен гел (аз ползвам Бюбхен)
  • 2 капки масло от чаено дърво

Разтвор с бебешко олио

Домашни бебешки кърпички - базова рецепта

Здравейте!

Днес ще ви предложа основна рецепта, с която може да напоите домашните си бебешки кърпички. Съчетанието на съставките с естествените кърпички е много по-добро за нежната бебешка кожа, в сравнение със състава на синтетичните кърпички.
Този вид домашни кърпички няма да увеличат обема на прането ви, ако вече използвате многократни пелени - може да ги перете заедно.

За да си направите домашни бебешки кърпички, ще ви трябват:
1. Многократни текстилни кърпички
2. Разтвор за овлажняване на кърпичките.


Предимства на многократните кърпички:
1. Използват се пак и пак.
2. Спестяват пари.
3. Естествени са.
4. Не съдържат вредни вещества.
5. Една текстилна кърпичка може да забърше повече, отколкото една еднократна кърпичка.


Кърпички може да си ушиете от бархет или друг мек плат, подходящ за забърсване, като ги обкантите, за да не се разнищват. Може да вземете и готови бамбукови текстилни кърпички, които имат качеството да не задържат гъбички и миризми.

Аз използвам и двата вида плат - бархетните ми кърпички са с размер 15х15 см и ги сгъвам на две в контейнерчето. Майка ми ги обканти на една кука (може и с игла) и ги ползвам предимно за подсушаване на седалищната област след баня/тоалет. Винаги ги гладя от двете страни.
Бамбуковите кърпички са готови обкантени и се събират в контейнерчето ми без да ги прегъвам - размерът им е 12.5х12.5 см. Не се гладят.

Когато имате готовите текстилни кърпички, ще ви трябва разтвор - подходяща течност, с която да ги напоявате. Може да навлажнявате кърпичката непосредствено преди употребата, или да напоите кърпичките си и да ги съхранявате в кутия с капаче, от която да си взимате готова кърпичка.

Първата рецепта, която ще споделя с вас, е базова. В различни американски блогове за многократни пелени може да се срещне в "чист вид" или изменена, в зависимост от нуждите на детето. Тя съдържа малко натурален течен сапун (за почистване), натурални масла (за подхранване), есенциални масла (за нежност и ефективност), както и безвреден консервант. Бих искала да вметна, че не би трябвало да се оставят задълго напоени с вода или масла кърпички в кутия, защото ще гранясат, или ще мухлясат. За да не се случва това, в рецептата се добавя и натурален консервант.

Няколко думи за
есенциалните масла:
В интернет съм срещала различна информация за употребата на есенциалните масла, толкова широк спектър на приложение, че ги прави нужни във всеки дом на натурални родители. Различните масла се използват външно срещу косопад, гъбички, дори въшки; за масажи и в кремове за тяло, за компреси, инхалации, успокояване на нервите и още много, много...

Два вида есенциални масла се понасят много добре от бебетата - масло от лайка (римска) и масло от лавандула. Те имат противовъзпалителен и лечебен ефект, ако кожата на бебето е подсечена или раздразнена. Може да се използват поотделно, или заедно (за по-голям ефект), винаги само външно, като натурално козметично средство.

Лайка: лайката е чудесна за нежната бебешка кожа. Подпомага заздравяването на кожата и успокоява обрива под пелените.

Лавандула: посочват я като универсален терапевтичен продукт, но лавандулата е нежна и успокояваща и за бебетата. Тя е помощник на майката при раздразнена/ обрината кожа, но също така има и антисептичен (противовъзпалителен) ефект.

Базова рецепта за домашни бебешки кърпички

Тази натурална рецепта има много добри почистващи и подхранващи свойства!

Състав:
1. Една супена лъжица сурово масло/олио - бадемово олио, олио от гроздови семки или зехтин
2. Една супена лъжица течен кастилски сапун.
3. Една чаша дистилирана или филтрирана вода.
4. Две капки есенциално масло от лайка (римска)
5. Три капки есенциално масло от лавандула                               
6. Половин чаена лъжица от ампула с витамин Е (като натурален консервант).
(* бел.:  в рецептата може да се използва или масло от лайка, или масло от лавандула, или и двете).

Приготвяне:
Смесете всички съставки, като първо сложите водата, за да не се образуват много мехурчета. Разбъркайте с лъжица или разклатете добре, ако приготвяте в шише.
Има различни начини да използвате получения разтвор. С употребата ще разберете кой е най-добрият за вас:

  • сложете текстилните бебешки кърпички в пластмасов контейнер или кутия с капаче и изсипете разтвора върху тях. Кърпичките трябва да са добре навлажнени, но не подгизнали. Ако ви остане малко от разтвора, си го запазете за следващото зареждане.
  • изсипете готовия разтвор в шишенце за пръскане със спрей-капачка. Разклащайте добре шишенцето преди употреба. С разтвора може да напръсквате кърпичката преди употреба, или да пръснете на дупенцето и след това да забършете с текстилната кърпичка.
  • изсипете разтвора в шишенце с капачка и тампонирайте на сухата кърпичка преди употреба.
Няколко насоки:
  • Винаги тествайте новите есенциални масла върху малък участък от кожата. Сигурно знаете, че това важи за повечето козметични продукти, дори да са отбелязани на опаковката като хипоалергенни.
  • Не забравяйте, че домашните бебешки кърпички са за скорошна употреба, защото не съдържат изкуствени консерванти, както купешките. Правете кърпички в малки партиди, за да не се притеснявате от разваляне.  Използвайте разтвора в рамките на една-две седмици седмици, а ако държите кърпичките напоени - до няколко дни.
Още рецепти, включително тази, която аз най-често използвам, може да прочетете тук

понеделник, 20 октомври 2014 г.

Карта на пелените септември 2014 г.

Здравейте,

В тази публикация ще обобщя резултатите от анкетата, която проведохме през последните два месеца в групата ни във Facebook.
Задачата на анкетата беше да преброи къде в България се използват най-много многократните пелени, като всеки желаещ да участва отбележи населеното си място.
Участващите са отбелязали точно своето населено място и аз го запазих каквото е, но мисля, че в следващата такава анкета ще приобщя малките градове и селата към областите в картата, за да не се разпилява вотът и картината да бъде по-ясна за тези, които се интересуват от тази статистика.

Ето обобщението от анкетата:

Период за участие: септември 2014 г.
Провеждане: Facebook групата ни
Брой участвали: 58

По населени места:
София - 55%
Варна - 10%
Пловдив - 5%
Бургас - 5%
Стара Загора ( вкл. Гълъбово) - 5%
Плевен - 5%

Благоевград - 1,7%
Гоце Делчев - 1,7%
Добрич - 1,7%
Казанлък - 1,7%
Костенец - 1,7%
Кюстендил - 1,7%
Силистра - 1,7%
Хасково - 1,7%
Шумен - 1,7%

Както виждате, резултатите по градове се различават много. Наясно съм, че резултатите не са нито пълните, нито реалните (изчерпателни) резултати, но все пак дават някаква представа за употребата на пелените.
Благодаря ви, че участвахте в анкетата! Следващата такава анкета ще бъде към края на годината. Не забравяйте, че популяризирането на многократните пелени (по целия свят) се дължи най-вече на майките, които са ги предпочели.

Поздрави и до скоро!
Елица




Контакти

E-mail: 
garderob4e@gmail.com

Вътрешни многократни пелени

Здравейте, в това ревю ще ви покажа един от нощните варианти за преповиване. Получих доста запитвания какви пелени да използваме през нощта и как да се справим с протичането и реших да опиша един от предпичитаните си варианти. Той е екологична и издръжлива алтернатива на еднократната пелена за през нощта.

Вътрешните пелени са идеален избор за тези от вас, които предпочитат натуралното докосване на естествените материи. Вътрешните пелени имат едно основно предимство пред останалите нощни варианти, и то е, че обхващат цялата "мокра област" и това осигурява максимално попиване. През последните месеци изпробвах различни мостри на вътрешни пелени, но някои бяха с прекалено малка кройка и стояха под пъпчето, което може да е причина за протичане и дискомфорт на самото дете. Други след изпиране добиваха вид, в който след това ми е трудно да ползвам, нагъваха се или шевовете се извиваха навън. Тези варианти отпаднаха още след 1-2 ползвания. Други мостри на вътрешни пелени бяха изцяло обагрени, което на мен не ми допада, предпочитам естествения натурален цвят на бамбука.

Така, че се спрях на вътрешни пелени от фабрика ALVA, които, освен че не са багрени, не задържат миризма и гъбички  - основното качество на хубавия бамбук. Материята е оптимален вариант за вас, ако имате по-чувствително носле, както и за бебето ви - ако кожата му реагира с раздразнение на изкуствени материи.

Бих искала да добавя, че множеството варианти за закопчаване не са за подценяване. Четирите вертикални реда дават възможност да свиете пелената по дължина допълнително около бедрото, както и отпред. Пелените могат да се свият дори във вариант за новородено, т.к. най-долният хоризонтален ред копчета е поставен наистина ниско.
Важно при поставянето е да уплътняваме добре около крачетата и да закопчаем около талията така, че да може да си мушнем два пръста. Ще забележите приятна разтегливост на материята, така че дори след обилно хранене или кърмене, детето да се чувства комфортно на коремчето.

Базовата комбинация за този тип преповиване е:
1. Вътрешна бамбукова пелена
2. Биоподложка
3. Кавър гащички

Вътре в пелената има пришита вградена трислойна подложка от чист бамбук. Ако прецените, че е необходимо, може да добавите още една попивателна подложка вътре, като я постелите и въру нея поставите биолистчето. Така увеличавате попивността в зоната на пишкането. Моите наблюдения са, че при поставена допълнителна подложка, урината се попива основно в подсигурената зона и значително малко течност отива по "ушичките" на пелената.

За такова подсигуряване аз използвам два вида попивателни подложки, подходящи за вътрешни пелени. И двата вида подложки имат своите предимства, според това, което се търси като комфорт. Капацитетът на попиване и при двата вида е много добър.

Подсигуряващи подложки
Попивателна stay-dry подложка: това е една интересна попивателна подложка, съчетание от две полиестерни материи: от лицевата страна (откъм детето) материята е stay-dry, тоест осигурява сухота и отграничава от влагата, която бебето ви ще усеща от напишканата бамбукова пелена. Не дразни и не разтърква кожата, има мекост и нежност.
От обратната страна подложката се изработва или от бамбук, или от микрофибър.
Ако предпочитате, може да поставите биолистче (биоподложка) върху пелената или върху допълнителната подложка (ако използвате такава). Това ще отграничи малко влагата, и ще предпази пелената ви от евентуално изхождане.

Четирислойна подложка бамбук и микрофибър: едва ли ще ви изненадам, че това е наистина добра подложка. Комбинацията от естествена и изкуствена материя дава силна попивност и естествено докосване. Поставйки върху тази подложка едно или две биолистчета, наподобявате ефекта на "stay-dry" и запазвате пелената от изхождане.

Поставяне на пелената:
Подредете частите на пелената в следния ред от детето навън:
1. Биоподложка
2. Попивателна подложка (ако има такава)
3. Вътрешна пелена
4. Кавъри (защитни гащички).

След като поставите на бебето попивните части, които сте избрали, закопчайте пелената според обиколките на дтетео. Свийте крайните вертикални редове с 1 позиция повече, отколкото сте свили самата пелена. Така уплътнявате добре около бедрото.
За финал поставете импрегнирани защитни гащички, или "кавъри", както е по-краткото им наименование. Предимството на кавърите Bambino Mio, които използвам, са двойните маншети около бедрата, високата мека талия и лесното прибиране на лепенките при пране. За бебе с тегло около 10,5 кг използвам кавъри с размер 12-15 кг, защото уплътняват вътрешната пелена по-добре, когато в нея има допълнителна попивателна подложка.
Съветвам ви да поставяте ластичетата (маншетите) на пелените и кавърите в ингвиналните гънки, а не върху бедрото, т.к. това може да е една от причините за нощно протичане и/или отбелязване върху кожата.

Комбинацията от бамбукови вътрешни пелени и кавъри осигурява пълно попиване на течността през нощта и на сутринта резултатът при нас е всичко попито, но пижамката и чаршафчето са сухи.
Най-важното е, че пелената диша и кожата е спокойна.

Можете да ползвате тези пелени и без кавъри през лятото (за вкъщи или за навън), но имайте предвид, че след попиване на обичайния обем течност, може да има разлив, което е нормално.
Надявам се първото ми видео да ви е полезно и да откриете най-добрия вариант при вас за нощно преповиване!




СПИСЪК С ИЗПОЛЗВАНИ ПРОДУКТИ:
Вътрешни пелени: ALVA вътрешни бамбукови пелени - универсален размер
Допълнителна подложка: stay-dry попивателна подложка с микрофибър
Биолистчета: Bambino Mio хигиенни биоподложки от вискоза
Кавъри: Bambino Mio Miosoft Citrus Size L (12-15 kgs)


Поздрави и до скоро!
Ели


вторник, 7 октомври 2014 г.

Индекс на темите в блога

СПИСЪК СЪС СТАТИИТЕ в блога:

ЗА МНОГОКРАТНИТЕ ПЕЛЕНИ
КАКВО Е МНОГОКРАТНА ПЕЛЕНА? 

ЗА НОВОРОДЕНОТО:
РЕВЮ: МНОГОКРАТНА ПЕЛЕНА ТИП "ВСИЧКО-В-ЕДНО" за новородено

ПЕЛЕНИ ТИП "ВСИЧКО-В-ЕДНО":
РЕВЮ: BAMBINO MIO MIOSOLO пелена тип "всичко-в-едно"
MIOSOLO - НАЙ-ДОБРАТА ПЕЛЕНА ЗА 2015 г.

ПЕЛЕНИ ТИП "ВСИЧКО-В-ДВЕ":
ПЕЛЕНИ ТИП "ВСИЧКО-В-ДВЕ" на Bambino Mio
ВЪТРЕШНИ БАМБУКОВИ ПЕЛЕНИ (НОЩНИ)

ПОДЛОЖКИ ЗА МНОГОКРАТНИ ПЕЛЕНИ:
ВИДОВЕ ПОПИВАТЕЛНИ ПОДЛОЖКИ ЗА ПЕЛЕНИ - I част


КАК ДА ПЕРЕМ МНОГОКРАТНИТЕ ПЕЛЕНИ
ПРАНЕ НА МНОГОКРАТНИТЕ ПЕЛЕНИ
ПРАХ ЗА ПРАНЕ НА ПЕЛЕНИ
СТРИПИНГ НА МНОГОКРАТНИТЕ ПЕЛЕНИ
РЕВЮ: Miocare - ПРАХ ЗА ПРАНЕ НА МНОГОКРАТНИ ПЕЛЕНИ (обновена + опит, съвети и грешки)



МНОГОКРАТНИ БЕБЕШКИ КЪРПИЧКИ
ДОМАШНИ БЕБЕШКИ КЪРПИЧКИ - БАЗОВА РЕЦЕПТА
ОЩЕ РЕЦЕПТИ ЗА ПОЧИСТВАЩ РАЗТВОР


ИНТЕРВЮ С МАМА
АЛЕКСАНДРА СТЕФАНОВА за пелените



КОНСУЛТАЦИИ
ЛИЧНИ КОНСУЛТАЦИИ ЗА МНОГОКРАТНИ ПЕЛЕНИ




КЪДЕ СЕ ПОЛЗВАТ МНОГОКРАТНИ ПЕЛЕНИ
СТАТИСТИКА месец МАЙ 2014 г.
СТАТИСТИКА месец СЕПТЕМВРИ 2014 г.


неделя, 5 октомври 2014 г.

Ревю: Miocare - прах за пране на многократни пелени (обновена + опит, съвети и грешки)

Ревю: Bambino Mio [miocare]



Описание:
Miocare е натурален небиологичен прах за пране. Опаковката е картонена кутия 800 g e, с удобно чучурче за прецизно дозиране. Прахът се състои от минерали и растителни съставки. Нежен към чувствителната бебешка кожа и безопасен за околната среда.
Прахът не съдържа ензими (ензимите са с животински произход), оптически изсветлители или оцветители, разгражда се биологично и не нанася вреда на подпочвените води. Ефективен е при пране на ниски температури - изпира дори на 30 градуса.
Подходящ е за пране на всички видове дрехи /бели и цветни/ и най-вече на многократни пелени с естествен, изкуствен или смесен състав.

Инструкции за ползване:
(Според етикета)
Ръчно пране: при ръчно пране се разтварят  50 мл прах от праха в 5 литра студена вода.
Машинно пране на многократни пелени:
След първоначалния цикъл на студено плакнене с вода, предстои цикъл на основното пране на пелените. За него сипете в отделението за основно пране 30-45 мл прах (2-3 мерителни лъжици). 
---> За подробни препоръки прочетете статията ми Пране на многократните пелени.
Дозировка:
За да дозирате праха за пране на пелени, може да използвате мерителната лъжичка, която е включена в кутийката на дезинфекционното средство Miofresh (за бебешки дрешки и многократни пелени). Мерителната лъжичка е с обем 15 мл, тоест от праха сипете 2-3 лъжички.

Съдържа:

5-15% избелващи агенти на база кислород; <5% анионни ПАВ, нейонни ПАВ, сапун, поликарбоксилат, парфюм лавандула /100% натурално етерично масло/.
Произведено във Великобритания.


+ Моят опит с Miocare
 и някои грешки при прането, от които да се предпазите

Преди да го открия за себе си този прах, перях пелените с течен Sano Maxima Sensitive (с който пера детските дрешки), защото също е небиологичен и не съдържа ензими, които може да раздразнят кожата на малкото човече.

Първо - няколко грешки
След един определен период на пране, около един месец, пелените "джоб" и "всичко-в-едно" започнаха да пропускат отвън по дрешките, въпреки че бебето не беше увеличило кой знае колко количеството на изпишваната урина.
Тогава попаднах на Miocare и изпрах пелените с него, но не бях очарована от резултата - освен че продължиха да пропускат, пелените се "сдобиха" с една досадна миризма, мога да я оприлича на "миризма на тиня".

Къде беше грешката? Ето какво ме научи опитът:
Първата грешка е, че течната формула на Саното се доближава до тази на омекотителите за пране. А за тях трябва да се знае, че се наслояват върху прането и с няколко извъртания в пералнята, се наслагват върху него (особено ако сипвате повече от указаното на етикета, както впрочем си позволявах да правя със Саното при пелените, сакън да се изперат добре).
Тоест, течният препарат (обикновено) и омекотителят (винаги) се наслагват върху прането, а ефектът при пелените е,......че запушват техните микропори. Това, естествено, пречи на платовете да попият урината и резултатът е, че течността, която не може да стигне до сърцето на попивателната част, просто се излива навън.

Ето как да се справите, ако имате следните проблем с пелените си:
1. Протичане, въпреки честата подмяна и доброто закопчаване;
2. Лоша миризма на "тиня" след изпиране.

Процедурата е известна също под името "СТРИПИНГ"

I Етап
Да се справим с белите подложки
Първо, отделете белите подложки (в това число микрофибърни, бамбукови, памучни и смесени).
Изперете ги в пералнята със студена вода и малко белина.
След това изперете същите с по-топла вода, 60 градуса.

II Етап
Да оправим и пелените
След това добавете в пералнята останалите пелени, които имате, както и цветните подложки (важно: пелените трябва да са чисти).
Пуснете пералнята без препарати. Само на изплакване с чиста студена вода.
Когато цикълът приключи, отворете пералнята и проверете.
На пипане пелените трябва да са рехави, а не меки. Миризмата трябва да не се усеща.
Ако ефектът от това плакнене не ви удовлетворява, направете още едно, отново на 30 градуса.
Отново отворете люка и проверете как е този път. Усетихте ли миризмата, която ви дразнеше?
Ако е изчезнала, време е за качественото изпиране.

III Етап
Качествено изпиране
В чекмеджето на пералнята има 3 отделения. Едното е за основно пране, другото за омекотител и третото - за добавката при предварителното пране.
Сложете 2 мерителни лъжици от праха Miocare в отделението за основно пране. Това количество може да ви се стори малко, ако досега сте използвали конвенционални прахове, но то е напълно достатъчно да изпере.
В отделението за предварително пране сложете 1 мерителна лъжица от дезинфекциращата добавка Miofresh.
Омекотителя го пропускаме ;-)

Сега пуснете пералнята на нормален цикъл пране 30 градуса и когато пелените се изперат, ги прострете на въздух. Би трябвало да сте успели!


И...ОЩЕ!

ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИ 
В ПРАНЕТО НА МНОГОКРАТНИ ПЕЛЕНИ
Ако сте бременна и/или ви предстои да ползвате за детето си многократни пелени и все още не сте ги изпрали, добре е да знаете, че:

1. Ако зареждате пълна пералня с пелени, самата машина трябва да се почисти добре преди първото изпиране. Уверете се, че чекмеджето и под него, в маншета, в барабана и по люка няма мръсотия. Периодично почиствайте пералната си машина.

2. Преди първото използване, пелените трябва да се изперат, но ще добият най-добрата си попиваемост след около 4-5 изпирания.

3. Пелените трябва да се изплакват със студена вода преди всяко изпиране в машината. Целта е да се елиминира урината.
ВАЖНО! Ако перете пелените без да ги плакнете предварително, дори и да ползвате праха Miocare, те може да се сдобият с лошата миризма "на тиня" с времето. Ако се случи, изплакнете ги няколко пъти със студена вода, след което изперете по обичайния начин: 2 -3 лъжици прах + 1 лъжица дезинфектант.

4. Обикновено едно изплакване със студена вода + едно основно пране е достатъчно. Все пак, след основното пране, може да направите и още едно студено плакнене, ако прецените, че е нужно (аз го правя много рядко).

5. За дезинфекцията на пелените може спокойно да се доверите на дезинфекциращата добавка Miofresh - тя елиминира всички бактерии, справя се с петната и освежава прането.


Надявам се, че ревюто ви е било полезно.
Ако се интересувате от други подробности, може да пишете в коментарите под публикацията.


Ако желаете, може да закупите продукта от Гардеробче.



събота, 4 октомври 2014 г.

Консултации за многократни пелени

За момента нямам възможност да правя индивидуални консултации.

Ако желаете да си поръчате многократни пелени от Гардеробче,

разгледайте страничката ми във Фейсбук:
https://www.facebook.com/Garderobche/

Списък с пълния асортимент ще откриете ТУК

Може да отправите поръчката си:

  • на имейл: garderob4e@gmail.com
  • като лично съобщение във фейсбук: клик
  • като лично съобщение в olx.bg: клик
  • като лично съобщение в bazar.bg: клик












вторник, 23 септември 2014 г.

История на кърменето

Интересно интервю с антрополога д-р Робърт Мартин от Музея за биологична антропология (Фийлдс)
за историята на човешкото кърмене:

неделя, 25 май 2014 г.

Карта на пелените

Една статистика къде в страната се ползват най-много многократните пелени.

* Статистиката е базирана на брой продажби на многократни пелени, реализирани от Гардеробче в отделните градове на страната през последната година.

1 място - София и Софийска област
2 място - Пловдив и Пловдивска област
3 място - Бургас
4 място - Стара Загора
5 място - Смолян и околността
6 място - Варна
7 място - Шумен
8 място - Ямбол
9 място - Тетевен
10 място - Добрич

Изненадани ли сте?
Видяхте ли своя град? :)

петък, 23 май 2014 г.

КАКВО е многократна пелена?

ВЪПРОСИ ЗА МНОГОКРАТНИТЕ ПЕЛЕНИ
и техните отговори

В: КАКВО Е МНОГОКРАТНА ПЕЛЕНА? Това пелените от едно време ли са?
О: Еко пелена, текстилна пелена за многократна употреба, многократни пелени -  това са различни начини да наричаме този хигиенен продукт, който е съвременната модерна алтернатива на еднократните пелени /памперси/.
Текстилните пелени за многократна употреба са ушити с кройка като на еднократните - тип "пясъчен часовник", анатомична и отлично прилягаща.
Основните разлики между памперса и многократната пелена са, че:
1. Многократните пелени са изработени от платове, 
2. Перат се в пералнята
3. Използват се многократно за всички деца във вашето семейство. 
4. Не съдържат абсорбиращи гелове, а попиват чрез подложки от нежни платове.

С това те ви спестяват не само средства, но и огромен товар от боклук. Някои родители с опит твърдят, че подпомагат хигиенните навици на детето.

 Пелените, които наричаме "тип джоб" и "всичко-в-едно", са ушити от два вида мекичък плат, който държи дупето сухо отвътре, а отвън не пропуска влагата. От вътрешната страна между меката подплата и водоустойчивия цветен външен слой и има джоб с ластиче, в който се слага попивателна подложка. Когато бебето се изпишка, влагата преминава през подплатата на пелената и се абсорбира от подложката.  Външните цветове са в огромно разнообразие от багри и щампи са всеки вкус и дори тоалет :))


В: ДАЛИ ЩЕ СА УДОБНИ НА БЕБЕТО?
О: Когато избирате бельо за себе си, какво предпочитате: бельо от хартия, със съмнително съдържание, или от супер мекичък плат, който да ви докосва с нежност, не ви спарва и не застрашава здравето ви? Това е и нашият отговор. Бебетата харесват многократните пелени и се чувстват добре с тях. Те са шарени и превръщат смяната в игра на цветове и картинки..

В: КАК СЕ ЗАКОПЧАВАТ ПЕЛЕНИТЕ? Трябва ли да слагам безопасни игли? 
О: Съвременните многократни пелени са създадени преди всичко за удобство, те не са пелените на баба ви ;)) . Игли не се слагат. Закопчават се лесно - с копчета или с велкро лепенки – закопчаването с горния ред копчета определя ширината около талията, вторият - ширината около бедрото, а комбинацията 3х3 - дълбочината на пелената.

В: ТРЯБВА ЛИ ДА КУПУВАМ РАЗЛИЧНИ РАЗМЕРИ?
О: Ако сте решили да слагате на бебето си многократни пелени още от първите дни, ние ви съветваме да си набавите поне 10-ина бройки текстилни пелени за новородено. Те уплътняват добре краченцата и самного мекички за вашето новородено. Може да се обуват до около 5-5.5 кг тегло на бебето.


След това (след 5-5.5 кг) може да преминете на универсалния размер пелени, който е ушит така, че да расте заедно с бебето.  Пелените имат 3 реда вертикални копчета, които определят дължината на пелената и обиколката около бедрото на бебето. Това дава възможност нашите пелени да се ползват при тегло на детето от 5 до 13 кг. Благодарение на комбинациите от копчета, имате 3 размера пелени в един продукт.

В: КОЯ Е НАЙ-ДОБРАТА КОМБИНАЦИЯ ПЕЛЕНИ ЗА НОВОРОДЕНО?
О: Повечето бебета спят почти непрекъснато през първия месец. За да не се налага да будите бебето, е най-добре да му обувате пелени тип прифолд и кавър, които задържат изцяло течността.

Над прифолда може да слагате биоподложка, за да изолирате кожата от влажността на памука. Памукът, от който е изработен прифолдът, попива доста течност, както всяка естествена материя.
Много майки избират в началото на ползват памучни пелени с кавър гащички и при израстяване да преминат на следващия размер или на друг тип пелени.
Ако пък търсите по-бърз вариант, удобен и за таткото или бабата/бавачката, може да вземете директни пелени тип всичко-в-едно, като тези зелените на снимката. Закопчават се с велкро, универсална кройка са и  са подходящи от раждането.



Ако бебето прекарва повече будни часове, или прекарвате повече време у дома, може да ползвате АЛВА за новородено, които са най-евтиният вариант, но се сменят по-често - най-много на 1 час.

В: КАКВИ СА ПОДЛОЖКИТЕ, КОИТО СЕ ВЛАГАТ В ДЖОБА НА ПЕЛЕНАТА? Мога ли да избирам различни видове?
О: Подложките (inserts), които можем да ви предложим, в зависимост от етапа на тоалетното приучаване, биват няколко вида: от микрофибър, и от микрофибър и бамбук. Микрофибърната подложка е много мека, трислойна, абсорбираща. Подложката от микрофибър и бамбук поема повече течност, но след изпиране изсъхва малко по-бавно. Подложката с активен въглен е антибактериална. Памучните прифолди за плътни, меки и попиват много.



В: КОЛКО ЧЕСТО ДА СМЕНЯМ ПЕЛЕНИТЕ?
О:  Обикновено бебетата пишкат през интервал от 15 до 30 минути или по-често, но най-вече след хранене. Затова ние препоръчваме смяната да става през около 2 часа. Пелената, особено ако е смикрофибърна подложка, има ограничен капацитет на попиване и трябва да се подменя по-често от обикновената еднократна пелена. Ако съчетавате използването на многократни пелени с естествената бебешка хигиена (ЕБХ), пелената може да остане и по-дълго време суха. Ако използвате подложка от микрофибър за през деня, сменяйте на 2 часа или на всяко намокряне. Ако използвате 4-слойна подложка бамбук и микрофибър, сменяйте на 3 часа или на 1-2 намокряния. През нощта комбинирайте по две подложки в типовете пелени "джоб" и "всичко-в-едно".


В: КЪДЕ ДА СЛОЖА МРЪСНАТА ПЕЛЕНА? Не мирише ли? Свикнали сме да ги изхвърляме в боклука и повече да не се занимаваме.
О: У дома ще ви трябва една пластмасова кофа с капак, в която да слагате използваните пелени, докато се събере количеството за пране. Затворените с капак пелени не се накисват с вода и не миришат. Ако много ви притеснява, че биха могли да развалят въздуха вкъщи, може да капнете 1-2 капки масло от лавандула в кофата. Ако излизате, ще ви трябванепромокаема торба за пелени, в която да сложите използваните. Можем да ви предложим такива водоустойчиви торби с любимия ви десен, ушити с цип и дръжка.


В: КАК ДА ГИ ПЕРА? ГЛАДЯТ ЛИ СЕ?
О: Пелените и подложките се перат в пералнята. Най-вероятно ще ги перете всеки ден, през ден или през 2 дни, в зависимост колко чисти бройки имате за деня или от колко бройки е целият ви комплект. Преди пране подложката трябва да се извади от джоба (най-добре правете това при смяната на всяка пелена). Препоръчваме пелените и подложките да се перат на 30С при дълъг цикъл на пералнята 1) с предпране с дезинфектант за бебешки пелени, 2)  с 2-3 лъжици от перилния препарат за пелени BambinoMio. Може да използвате и програмата за допълнително изплакване.Не гладете пелените. Сушете на слънце или в сушилня на щадяща програма. Пелените и подложките добиват максималната си възможност за попиване след 3-4 изпирания.


В: КОЛКО БРОЙКИ ЩЕ СА НУЖНИ ЗА ЕДНО БЕБЕ?
О: Ако сте бременна или имате бебе на възраст до 2 месеца, ще ви трябват около 24 пелени. За бебе на възраст до 1 година ще ви трябват около 18-20 пелени, aкo пускате пералнята всеки ден. Всяка пелена се продава в комплект с многократна попиваща подложка. Според нуждите на вашето бебе, може да закупите допълнителен брой многократни подложки.
За сравнение, ако бебето ви е на еднократни пелени, ще са ви нужни около 5 000 бройки, което прави 1 тон трудно разградим отпадък в бъдещето на детето ви.




В: МОГА ЛИ ДА ИЗПОЛЗВАМ СЪЩИТЕ ПЕЛЕНИ ЗА СЛЕДВАЩОТО СИ ДЕТЕ?
О: Разбира се. Тогава разходът ви за пелени ще е 0,00лв. Разбира се, винаги може да купите на следващото си дете и нови модели пелени.

В: А ТРЯБВА ЛИ ДА КУПУВАМ И ЕДНОКРАТНИ ПЕЛЕНИ?
О: Не, многократните пелени ще са ви напълно достатъчни. 

В: А КАКВО ДА ПРАВИМ С  "АКОТО"?
О: Изпражненията на кърмачето санапълно биоразградими, което означава, че в пералнята остатъците ще се изперат. Ако все пак предпочитате, може да изплакнете леко пелените.

Малко след като захраните бебето, неговите изпражнения ще се променят и ще се оформят като на възрастен човек. От този период насетне ви препоръчваме да използвате меки горни подложки от вискоза (liners), които „улавят“ изпражнението и се изхвърлят в тоалетната. Така ще перете само напишкана пелена. Можем да ви предложим ролки със 160 такива подложки, нежни към бебешката кожа, неизбелвани с хлор, биоразградими.

В: Детето ми е в процес на приучаване към гърнето. Искам да преминем на многократни пелени, защото разбирам предимствата. Но какви да купя?
О: Изберете пелени с вътрешен слой бамбук, които държат влажно на кожата, или тренировъчни гащички.

ОТ КЪДЕ ДА КУПЯ МНОГОКРАТНИ ПЕЛЕНИ? Къде се продават многократни пелени?
Бихте могли да купите пелени от моя онлайн магазин Гардеробче
Ако имате други въпроси, свържете се с нас на и-мейл garderob4e@gmail.com

Интервю с мама: Александра Стефанова

 Александра Стефанова е от София, майка на две породени деца, които участваха в Голямото преповиване 2014 г., организирано от "Natural Baby", a.k.a. Гардеробче. Тя се съгласи да даде първото за блога ни интервю, в което споделя опита си с многократните пелени и някои мили семейни моменти :)


- Здравей, Александра, спомняш ли си как или къде за първи път научи/чу/прочете за многократните пелени? Каква визуална представа извика в теб понятието „пелени от плат“?
- Не помня подробности, но научих за многократните пелени от форума на Бг-мамма по време на първата ми бременност. Интересувах се от естествено и екологично родителство, така попаднах на темата за многократните пелени. Видяха ми се много интересни и шарени, и се зарадвах, че има алтернатива на еднократните. Стори ми се чудовищно количеството отпадък, което остава само след едно дете, отгледно с памперси.
В началото, както на повечето бъдещи майки, всичко ми изглеждаше непонятно и объркващо - различни системи, видове, марки, такова разнообразие! Нямах представа какво да купя като за начало, но след известно време четене и разглеждане в интернет започнах да се ориентирам. Оказа се, че няма нищо чак толкова сложно!

- А кога започна да използваш многократните пелени за детето си? Разкажи ни някой от първите спомени!
- Със сина ми започнахме някъде на тримесечна възраст. Не си бях купила пелени за новородено, а едноразмерните му бяха прекалено големи дълго време, защото беше дребен. С дъщеря ми поправих тази грешка и започнахме веднага, след като ни изписаха от болницата. Тя е вече на 9 месеца и почти никога не е била обувана с памперси. 
В самото начало, когато преминахме на многократни пелени, се случваше да пропускат и да има някоя и друга измокрена дрешка. С времето придобих опит и тези случаи намаляха. С това искам да кажа - не се отказвайте, дори ако в началото не постигате оптимални резултати. Понякога многократните пелени пропускат - все пак в тях няма химикали, които да превръщат течността в гел. Важно е да сменяте пелената редовно  и  да спазвате инструкциите за пране. Може да се наложи да изпробвате различни комбинации от пелени и подложки, докато намерите най-подходящия вариант за вашето бебе.


- Кой е любимият ти вид/ система многократни пелени и защо?
- Използвала съм почти всички видове пелени и с времето си създадох няколко комбинации за различни ситуации. Навън и през нощта слагаме пелена “всичко в едно” с допълнителна конопена подложка - става малко обемиста, но е издържала до 6 часа при липса на условия за преобуване, а нощем - и до 10 часа (искрено ви пожелавам бебе, което спи по 10 часа нощем :)). Вкъщи най-често ползваме пелена-джоб Alvababy - тези пелени ги открих чак с второто дете, изкушиха ме с красивите принтове и повече от достъпната си цена. Като качество не отстъпват на по-скъпите марки.

- Кога според теб трябва да започнем да набавяме необходимия за нашето дете комплект?
Много често чувам като аргумент срещу многократните пелени: “Ама аз не мога да извадя 300-400 лв. накуп!” Пресметнете обаче, че ще похарчите за памперси няколко пъти по 400 лв., и то за нещо, което ще отиде директно в кофата за боклук!
Изобщо не е задължително да купувате всички пелени наведнъж. Аз лично съм привърженик на подхода “от всичко по малко” - купих си по 1-2 бройки от различни видове пелени и чак след раждането на бебето, когато имах възможност да ги изпробвам, купих допълнителни бройки от тези, които ми вършеха най-добра работа.
Може да започнете с покупките 2-3 месеца преди раждането - така постепенно ще се снабдите с нужната бройка за началото, без да натоварвате извънредно семейния бюджет. Дори българските онлайн магазини редовно правят промоции.
Препоръчвам да си набавите поне 7-8 пелени в размер за новородено, в случай, че сте се спряли основно на едноразмерни. При много бебета те се оказват прекалено широки около крачетата в началото, като това зависи повече от конструкцията на бебето, отколкото от теглото му. Многократните пелени за новородено се ползват най-много 2-3 месеца и след това ще можете да ги продадете запазени (или да ги оставите за следващо бебе), докато парите за еднократни пелени са безвъзвратно похарчени.

- А кога е най-добре според теб да започнем с пелените? От каква възраст на бебето?
- Може да се започне веднага, след като ви изпишат от родилния дом, особено ако имате намерение да практикувате ЕБХ (естествена бебешка хигиена). Многократните пелени са толкова готини, че няма да имате търпение да ги обуете на бебето! ;)


- Ти си мама на две дечица и със сигурност като домакиня си доста натоварена. Умножава ли се прекалено домакинската работа, свързана с ангажимента по пране и сушене на пелените? Натоварва ли те това?
Не, по никакъв начин не ме натоварват пелените. Отнема ми 2 минути да ги сложа в пералнята, 5 минути да ги простра и още 5 - да ги сгъна и да ги прибера в чекмеджето. Всичко е въпрос на навик. Да, с памперси щях да си спестя тези няколко минути на ден, но на каква цена? Сметките ми за вода и ток също не са  нараснали. :)
Искам да уточня, че децата ми са с разлика 2 години, за около 5 месеца бяха с пелени и двете, голямото не ходи на ясла и през деня ги гледам предимно сама. Изобщо не съм организиран човек, но щом дори аз мога да се справя с ползването на многократни пелени, значи всяка майка ще може.
Съвременните пелени се доближават максимално като външен вид и удобство до еднократните и нямат почти нищо общо с онези, с които сме били отглеждани ние навремето. Освен това почти няма домакинство с бебе, в което да липсва пералня. Според мен това е най-големият мит за многократните пелени - че поддръжката и използването им са трудоемки и изискват много време. Бебетата трябва да се преобуват най-много на два часа през деня, независимо с какъв вид пелена са, но за съжаление памперсите, които рядко пропускат, предразполагат майките да държат бебето по 3-4 часа (и по-дълго) с една пелена. Това е сериозна предпоставка за инфекции на уринарния тракт, особено при момиченцата.

- Каква според теб е връзката между употребата на текстилни пелени и приучаването към лична хигиена?
-  Много майки споделят, че многократните пелени са помогнали децата им да се приучат по-рано към ходене на гърне. Те са много подходящи за практикуващите ЕБХ, защото позволяват на бебето да усети кога се е намокрило, освен това не се налага да изхвърляте леко напишкани памперси (което си е чисто разхищение), а просто оставяте пелената за пране.
Хубавото е, че дори и по някакви причини да не ви се получи ранното привикване на гърне, не се тревожите за бюджета си, който изнемогва oт разходите за памперси - многократните пелени могат да се ползват и от деца до 2-3-годишна възраст.

- Как се включва таткото в създаването на хигиенни навици?
- Май татковците обикновено не са много по тази част… ;) Той предпочита “лесните” пелени - да са с лепенки и без много-много нагласяне. Но тъй като редовно му давам възможност да практикува, е толкова добър в преобуването, колкото и аз. ;) Обича да се шегува, че съм пристрастена към пелените.
 Майка ми, която гледаше голямото ми дете през деня в продължение на няколко месеца, също свикна много бързо с многократните пелени.

- Кога по-голямото ти дете премина на обикновени гащички през деня?
- Не сме много удачен пример в това отношение, защото синът ми отказвваше дълго време да сяда на гърне или тоалетна, както и да го издържам, въпреки че първите 6 месеца практикувахме доста успешно ЕБХ. Много пъти опитвах, но в крайна сметка чак на 2 г. и 5 месеца се отказа от пелените сам, по своя инициатива и за 2-3 дни се научи да не се изпуска. Надявам се с второто бебе нещата да се случат по-рано.

- -Според опита ти на майка, кои са твоите 3 предимства на многократните пелени?
- 1. Имат много по-малък негативен ефект върху околната среда, отколкото еднократните.
2. Позволяват ви да спестите доста пари.
3. Толкова са красиви и готини, че има сериозна опасност да се пристрастите! ;)



Благодаря ти за това интервю! :-)